Zarif Bilgiler

Kuruyan Cilt Nasıl Nemlendirilir?

27.11.2019
280
Kuruyan Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Konu İçeriği Haritası

Özellikle kış aylarının gelmesiyle beraber pek çok kişi cildinin kuruyarak pul pul dökülmesinden şikâyet etmeye başlar. Peki, kuruyan cilt nasıl nemlendirilir? İşte kuruyan cildi nemlendirmenin yolları…

Yeterli su içilmediğinde, nemlendirici kullanılmadığında ya da cildinizin yapısı nedeniyle cilt kurumaya başlar. Kuru cilt çatlayarak pul pul dökülür. Bununla beraber kuru ciltler çok daha çabuk kırışır. Bu nedenle cildinizi her zaman nemli tutmalısınız. Nemli bir cilt çok daha sağlıklı ve pürüzsüz görünür. Sizler için “Kuruyan cilt nasıl nemlendirilir”? Sorusunun cevabını araştırdık.

Her şeyden önce kuruyan ciltten kurtulmak için çok sıcak su ile yüzünüzü yıkamamanız gerekir. Sıcak su cildin nem dengesini bozar ve cildin kurumasına neden olur. Bunun dışında yüzünüzü temizlemek için sabundan kaçınmalısınız. Sabun cilt temizliğinde kullanılmaması gereken bir üründür.

Cildinizi doğru ürünle ve yöntemle yıkasanız bile kurulama işlemi sırasında yapacağınız hatalar cildinizin kurumasına neden olur. Bu nedenle cildinizi kurularken sert hareketlerden kaçınarak kurulamalısınız.

Cilt nasıl nemlenir?

Bunun için cildinizi çok iyi tanımalısınız. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem kullanırsanız bu işinizi kolaylaştırır. Sadece krem kullanmak cildin nemlenmesi konusunda tek başına etkili olmayabilir.

Cildi nemlendiren en kolay yöntem bol bol su içmektir. Su cildinizin nemini geri kazandırır. Sadece yüzünüzün değil aynı zamanda tüm vücudunuzun da nemlenmesine yardımcı olur.

Kuru cilt tedavisinden uygulanabilecek bir yöntemde cilde zeytinyağı sürmektir. Bunun için parmaklarınızla masaj yaparak cildinize zeytinyağını uygulayın ve 15 dakika bu şekilde bekleyin. Daha sonra soğuk su ile yağı cildinizden çıkarın.

Bal ile yapılan maskelerde cildin nemlenmesine yardımcı olur. Balı farklı bir malzeme ile karıştırmadan da direkt cildinize sürerek kullanabilirsiniz.

Eğer kuruluk tüm vücudunuzda var olan bir sorunsa bebek yağı kullanabilirsiniz. Banyodan sonra uyguladığınız bebek yağı cildinize kaybettiği nemi geri kazandırır.

Eğer cildiniz hava koşulları nedeniyle kuruyorsa bunun için vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin nemli ve koyu yapısıyla cildinizi soğuktan koruyarak nemini kaybetmesini engeller.

Cildin nemli olması tüketilen gıdalarla doğrudan ilişkilidir. Cilt nemini korumak için balık, elma ve domates gibi besinler tüketebilirsiniz.

Doğru Cilt Bakımı İçin Cilt Tipini Öğrenme

Daha Parlak Cilde Sahip Olmanın Yolları

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.