Perşembe, Eylül 1, 2022
Ana SayfaGeziArabayla Ege Turu Rotası

Arabayla Ege Turu Rotası

Arabayla Ege turu rotası neredeyse herkesin hayal ettiği bir tatil rotasıdır. Ege sahillerini gezmek, hele ki o gizli koyları keşfetmek değişik bir duygudur.

Araba ile oluşturulan rotaların başında genellikle Ege kıyıları gelmektedir. Bunun nedeni elbette Ege’de keşfedilmesi gereken yerlerin olmasıdır. Başta Şirince olmak üzere Çeşme, Foça gibi sahip yerleri, başta Spil Dağı ve Kemalpaşa Ovası olmak üzere farklı kamp alanları, Ege turunun rotasının belirlenmesinde en önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır.

Ege turu araba ile yapılacaksa öncelikle bu bölgenin Alaçatı ya da Çeşme ile sınırlı olmadığının bilinmesi gereklidir. Elbette bu iki tatil beldesi çok ünlüdür ancak Ege’de buralardan çok daha güzel olan köyler, kasabalar da vardır. Üstelik keşfedilmeyi beklemektedir.

Bir hafta sürecek bir tatile çıkmayı planlayanların Ege rotası üzerine yoğunlaşmaları tavsiye edilmektedir. Elbette bu rotada gidilmesi gereken önemli bir merkez de İzmir’dir

Arabayla Ege Turu Rotası Önerileri

Arabayla Ege turu rotası çizilirken önceliğin neresi olacağına karar verilmelidir. Öncelik deniz kenarı mı, doğa mı olmalıdır?

Ege’de birbirinden güzel kamp alanları vardır ve arzu eden karavanla arzu eden çadırla bu kamp alanlarında konaklayabilmektedir.

Eğer araba kullanmak keyifse ve tercih yeni yerlerin keşfedilmesi ise Ege turunun en ideal rota olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Ancak tatil süresini aynı otelin aynı odasında uyanmak gibi kolay olmadığının da bilinmesinde yarar vardır. Ancak arabayla gidilerek yapılan bir tatil elbette daha heyecan verici olacaktır.

Arabayla Ege Turu Rotası
Arabayla Ege Turu Rotası

Önce Gezi Rotasını Belirlemelisiniz

Arabayla Ege turu rotası oluşturulurken öncelikle güzergah net olarak belirlenmelidir. Rota boyunca hangi gün nereye gidileceği, nerede konaklanacağı kesinlikle önceden belirlenmelidir.

Seyir halindeyken karar verilen konaklamaların sonuçlarından memnun olmama olasılığı her zaman vardır.

Rota oluşturulurken çıkış noktası olan şehir de önemlidir. Yol boyunca ilk hangi şehirde konaklanacağı, hangi yerlerin görülmesi gerektiği planlarının buna göre yapılması, en doğru rotanın oluşturulması için atılan ilk adımdır.

Detaylı Araştırma Yapmadan Olmaz

Rota boyunca kontrol tam anlamışla kişinin kendisinde olmalıdır. Bu sayede önceden görülen yerlerin roda dışına çıkarılması daha kolay olmaktadır.

Ayrıca rotada olmayan yerlerin işaretlenmesi de yeni yerlerin keşfi için bulunmaz bir fırsattır.

Yerel Lezzetler Denenmeli

Türkiye mutfağının en önemli yiyecekleri Ege Bölgesi’ndedir. Ege mutfağındaki birbirinden farklı lezzetler için rotanın doğru bir şekilde oluşturulması gereklidir.

Ege denildiğinde ilk akla gelen de zeytinyağı ve zeytinyağı ile yapılan yemekler gelmektedir. Yemekler ve mezeler sağlıklı bir şekilde hazırlandığında damağınızda harika bir tat bırakacaktır.

Ege turunda ne yenileceğine yönelik kesinlikle önceden not alınmalıdır. Anlık olarak karar verildiğinde rotanın çok aksi bir yöne gidilmesi olasıdır. Kesinlikle yerel tatlardan uzak kalınmamalıdır.

Ege Rotasında Nereler Ziyaret Edilmeli?

Arabayla Ege turu rotası oluşturulurken ziyaret edilecek yerler de belirlenmelidir. Örneğin Birgi Köyü, bu rotanın içine dahil edilmelidir.

Ege’de bulunan tüm güzel köyleri ziyaret etmeyi düşünenlerin mutlaka bir harita edinmesi gerekecektir. İzmir yemekleri kendine hastır ve ne yenir denildiğinde çok yiyecek sıralanabilir. İlk akla gelen boyözdür. Elbette reniz ürünlerinin yanı sıra günlük taze yumurdta ile hazırlanmış menemen, ünü Türkiye’ye yayılmış İzmir köfte, enginar dolma ya da salatası, deniz börülcesi, bu bölgeye has yiyeceklerin arasında yer almaktadır.

Rota Foça

Ege turundaki duraklardan birisi Foça olmalıdır. Burada denize girip Sığacık’ta kurulan pazara girmeden dönmek olmaz.

Güney Ege rotası

Arabayla Ege turu rotası oluşturulurken Ege Bölgesi’nde görülmesi gereken çok yerin olduğu bilinmelidir. Özellikle dalış tutkunları içi adres Güney Ege’dir. Muğla çok özel bir bölgedir. Özellikle Bodrum’un kendine has özellikleri, Marmaris’in eşsiz ormanları görülmeye değer. Elbette yamaçlardan inildiğinde tatilcileri tertemiz bir deniz karşılamaktadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR