Zarif Bilgiler

Termal macun yerine evde macun yapımı

22.08.2016
2.590
Termal macun yerine evde macun yapımı
Yıldızlayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 3.1]

İşlemciye sürülen termal macun (ısı macunu) (termik macun) yerine kullanabileceğiniz evde macun yapımını sizlere anlatacağım.

 

Termal macun, işlemci ile fan arasındaki boşluğu kapatıp ısı iletimini sağlayan ve ısıyı üzerinde tutmayacak şekilde yapılmış macundur.

Kendi olayımdan biraz bahsetmek gerekirse, işlemci siparişi verdim işlemcim gelene kadar termal macun almak istemedim çünkü işlemci kutusunun içinde termal macun çıkacak 20 lira fazla vermek istemedim.

Gelelim termal macun yapımına;

  1. Diş macunu ile vazelini metal bir kaba koyun (macun biraz daha fazla olsun)
  2. Birbirlerine karışmaları için biraz kolonya koyun
  3. Daha sonra bunları ısıtırak karıştırın
  4. İyice karıştıktan sonra kolonyada uçmuş olmalı
  5. Daha sonra bakır tel bulup bıçak veya falçata yardımıyla telden ufak ufak kağıt gibi ince olacak şekilde bakır parçacıkları çıkartın. (kalın veya büyük bir parça işlemcinin zarar görmesine neden olabilir)
  6.  Daha sonra bu nokta nokta olan bakır parçalarını karışımınıza ekleyin.
  7. Şiringa vb bir şeylede işlemcinize süreyebilirsiniz.

Ben bir kaç denemeden sonra en iyi bu şekilde verim alabildim. Ayrıca bunları işlemci sıcaklığını kontrol ederek denedim. Sadece diş macunu kullanırsanız katılaşır. Sadece vazelin kullanırsanız çok çabuk erir. Bakır parçacıklarıda ısı iletimini daha iyi sağlaması için. Dilerseniz bakır parçacıklarını koymayabilirsiniz, çokta farkettiğini düşünmüyorum.

Not:kullandığınız yer ve işlemlerde çıkabilecek herhangi bir sorundan sorumlu değilim bunu belirtmek istiyorum, ben macunu böyle yapıyorum yapmak isteyen yapabilir, tabikide satın alırsanız daha sağlıklı olur.

İşlemci fanının ayakları narin yapıya sahip olduğundan kırılırsa linkteki konuma bakabilirsiniz.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Enes dedi ki:

    Oldukça faydalı bir bilgi olmuş böylesi sağlımız açısından daha da yararlı hem görerek bilerek yapıyruz ne koyduğumuzu biliyoruz yani

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Ösym KPSS kredi kartı ile ödeme resimli anlatım

Kpss sınav başvurusu için veya diğer ösym işlemlerinin ödemeleri için kredi kartıyla nasıl ödeme yapılır adım adım resimlerle anlatımını yaptım....

Kapat