Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaHayata dairUçak Korkusu Nedir, Uçuş Korkusu Nasıl Geçer?

Uçak Korkusu Nedir, Uçuş Korkusu Nasıl Geçer?

Uçak korkusu ya da uçuş korkusu olarak bilinen durum pek çok kişinin yaşadığı ve uçakla yolculuk yapmayı engelleyen bir durumdur. Bu yüzden uçaklar ile yolculuk yapabilmek için uçuş korkusunun belirtileri ve tedavisinin bilinmesi yararlı olacaktır.

Uçuş Korkusu Nedir?

Uçuş korkusu kavramı uçakla yolculuk yapmaktan çekinme durumudur. Pek çok kişi için büyük bir endişe, gerginlik ve korku anlamına gelen bu kavram tarihsel olarak I. Dünya Savaşı sırasında pilotlar için kullanılmıştır. 1950’lerden itibaren sivil havacılığın gelişimine paralel olarak da kapsamını çok daha fazla genişletmiştir.

Uçuş korkusu temelde iki başlık altında değerlendirilmektedir. İlki uçuş sırasında karşılaşılan durumlardan hareketle oluşan korkudur. Örneğin uçağın türbülansa girmesi ya da ani şekilde pistten çıkması uçuş korkusunun oluşumuna neden olabilir. Bir diğer etmen ise uçaklar ile yanlış haberler ya da duyumlar alarak bunların zihin tarafından daha şiddetli hale getirilmesidir.

Uçuş korkusu belirtileri arasında aşırı gerginlik, mide bulantısı, çekingenlik, kusma ve terleme gibi durumlar görülmektedir. Bu belirtilerin yanında kişinin uçuştan vazgeçmesi de görülmektedir.

Uçuş Korkusu Nasıl Geçer?

Uçuş korkusu tedavisi havayolunu kullanmak isteyenler tarafından oldukça önemlidir. Uçuş korkusu yenilmediği sürece uçaklar ile yolculuk yapmak olanaklı olmayacaktır. Uçuş korkusu farklı boyutlarda olabileceği gibi duruma göre tedavi yöntemlerinin de belirlenmesi gerekir. Örneğin uçaktan inmeye ya da uçakları hiçbir zaman tercih etmemek gibi nedenler bulunuyorsa bu durumda terapist yardımı almak iyi olacaktır.

Terapist ile yapılan görüşmelerde uçuş korkusunun nedenleri üzerinde durulacak ve muhtemelen bir travmatik olay yüzünden bu korkunun oluştuğu fark edilecektir. Bunun yanında kişilerin terapiste gitmeden de yapacakları bulunuyor.

Fizik kurallarını öğrenmek uçuş korkusunu yenmek için yararlı olacaktır. Uçakların çalışma sistemi ve olası risklerin öğrenilmesi korkuyu gidermek için etkilidir. Yapılan araştırmalara göre havayolları, diğer ulaşım alternatiflerine göre kaza riskinin en düşük olduğu seçenektir. Bu türden bilgilerin bilinmesi uçuş korkusunu geçirecektir.

Ayrıca başlangıçta kısa güzergahlarda uçak yolculukları yapılması da yine kişinin korkusunu yenmesi için yardımcı olacak ve zamanla bu korkudan kurtulmasına imkân verecektir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR