Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaHayata dairAile Hekimi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Aile Hekimi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Aile hekimi; bulunmuş olduğu kurum içerisindeki görevli olduğu kişilerin sağlık durumlarını inceleyen, hastalanmaları durumunda tedavilerini gerçekleştiren ve sağlık taramalarını yapan doktor grubuna denmektedir. Aile hekimi olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak tıp bölümünden mezun olmaları ve aile hekimi olabileceklerine dair bir sertifika edinmeleri gerekmektedir.

Aile Hekimi Nedir, Ne İş Yapar?

Aile hekimi; kişilerin sağlık kontrollerini gerçekleştiren, tedavilerini uygulayan ve sağlık kontrollerini yapan kişilere denmektedir. Aile hekimleri, hastaya gerekli olan tedavinin başka bir uzmanlık dalı ile ilgili olması durumunda da hastayı o uzmana yönlendirmektedir. Genel pratisyenler olarak bilinen aile hekimleri, tıp bölümünden mezun olduktan sonra aile hekimliği sertifikası olarak bu unvanı kazanmaktadırlar. Aile hekimlerinin almış oldukları eğitimler içerisinde her yaştan bireyin tedavilerini ve kontrollerini gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Bu durumun nedeni olarak ise, bir aile içerisinde farklı yaş gruplarına ait olan kişilerin bulunması gösterilmektedir.

Aile hekimi, tıbbi bakıma ihtiyaç duyan kişilere gerekli tanıyı koymak ve ardından tedavi etmekle ya da bir uzmana yönlendirmekle görevlendirilmektedirler. Aile hekimlerinin bu durumlar dışında da bazı görevleri bulunmaktadır. Bu görevler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Aile hekimi görevleri içerisinde, yaşlı ya da engelli kişilerin evde sağlık hizmetlerini uygulamak,
  • Aşıların uygulanmasını ve takip edilmesini sağlamak,
  • Hastalık tanısı koymak ve tedaviyi sağlamak,
  • Hastalıkların önlenmesi konusunda kişileri bilgilendirmek,
  • Bazı eğitimlere katılmak,
  • Hamilelere doğum sürecinde ve doğum sonrasında bakım sağlamak yer almaktadır.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi olmak için yapılacaklar arasında ilk sırada bazı şartları yerine getirmek yer almaktadır. Bu şartlar içerisinde üniversitelerin tıp bölümünden mezun olmuş olmak ve aile hekimliği ile ilgili bir sertifika programı olan, aile hekimi sertifikasını almak yer almaktadır. Aynı zamanda üniversitelerin tıp fakültelerinde yer alan Aile Hekimliği Anabilim dalının bitirilmesi ya da TUS sınavı ile uzmanlık kazanılması ve aile hekimliği eğitimi alınması da aile hekimi olmak isteyen kişilerin uygulayabilecekleri durumlar arasında gösterilmektedirler.

Aile hekimi tayin edilmesi ile ilgili süreç, aile hekimi olmak için gerekli şartları yerine getiren kişilerin başvuru yapmaları sonrasına başlamaktadır. Tayinleri yapılan aile hekimleri, ilgili aile sağlık merkezlerinden birinde görevlerine başlamaktadırlar.

Aile Hekiminde Aranan Özellikler Nelerdir?

Aile hekimi olmak isteyen kişilerde tıp fakültesinin bitirilmesi ve aile hekimliği sertifikasının alınması dışında da bazı özellikler aranmaktadır. Aranan bu özellikler, daha çok aile hekiminin iyi bir çalışma ortamı sağlaması ve iyi bir hizmet vermesi adınadır. Bu anlamda bir aile hekiminde aranan özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Aile hekimleri, hastaları dinleme ve hastalarla konuşma konusunda bir yeteneğe sahip olmalıdırlar.
  • Aile hekimlerinin özellikleri arasında iletişim yeteneklerinin güçlü olması ve her yaştan hasta ile doğru iletişim kurabilmeleri yer almaktadır.
  • Aile hekimleri, tıp alanında ortaya çıkan gelişmeleri takip etmeli ve bu konular ile ilgili bilgi sahibi olmalılardır.
  • Aile hekimlerinin her hastaya eşit derecede muamele göstermeleri, din, dil, ırk gibi konularda ayrımlar yapmamaları gerekmektedir.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Aile hekimi ataması yapılmış olan kişilerin maaşları bazı konulara göre değişiklik göstermektedir. Bu konular içerisinde evli ya da bekar olmaları, kaç tane çocuğa sahip oldukları gibi durumlar yer almaktadır. Aynı zamanda aile hekimi maaşının hizmet yılına göre de değiştiği bilinmektedir. Bu anlamda günümüzde bir aile hekimi maaşları, ortalama olarak 5.500 ile 7.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücret, aile hekiminin deneyimine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR