Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaHayata dairAt Eti Dana Etinden Nasıl Ayrılır?

At Eti Dana Etinden Nasıl Ayrılır?

Daha ucuz olması nedeni ile kullanılan at eti, dana eti ile birçok anlamda benzerlik göstermektedir. Fakat atların çoğunlukla farklı amaçlar için yetiştirilmeleri halinde etlerinin tüketimi sağlıklı değildir. Bu anlamda piyasada bulunan at etlerinin dana etlerinden ayrılmaları için pek çok püf nokta ortaya çıkmıştır. Tüketicilerin bu püf noktalara dikkat ederek at eti ile dana etini ayırmaları önerilmektedir.

At Eti ve Dana Eti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Piyasada çok fazla miktarda dana eti yerine at eti kullanıldığı görülmektedir. Bu durumun nedeni olarak lezzetlerinin ve görüşüşlerinin benzemesi ve at etinin daha etinden daha ucuz olması gösterilmektedir. Fakat atların genellikle yenmek üzerinde yetiştirilmediği bilindiğinden etlerinin yenmesi tavsiye edilmemektedir. Bu noktada dana eti ile at etinin ayırt edilebilmesi adına bazı farkların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

At eti ve dana eti ayrımı yapıla bilinmesi için öncelikli olarak bu iki et çeşidi arasındaki farkların bilinmesi gerekmektedir. Bu farklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • At eti ile dana eti arasındaki ilk fark, etin sertlik derecesi olarak ortaya çıkmaktadır. At eti, dana etine oranla daha sert bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de at etinin yenmesi sırasında dana etine göre daha fazla zorlanıldığı görülmektedir. Dana eti, yenildiği ya da parçalandığı sırada at etine göre çok daha kolay ayrışabilmektedir. Bu anlamda, etlerin yenilmesi sırasında normalden fazla çaba harcanması halinde etin, at eti oluşundan şüphe duyulması gerekmektedir.
  • At eti ve dana eti arasında bulunan bir diğer fark ise, etlerin yağ tabakaları oranıdır. At etinde dana etine göre daha kalın yapıda ve daha sarı renkte bir yağ tabakası bulunmaktadır. Dana etinde bulunan yağ tabakası ise ince yapıda ve beyaz renktedir. Bu sayede etlerin üzerindeki yağ tabakalarının incelenmesi ile birlikte de at ve dana etlerinin ayrımı yapılabilmektedir.
  • At etinden yapılan ürünlerin, dana etinden yapılan ürünlere göre daha sert ve elastik yapıda olmaları da iki et çeşidi arasında bulunan farklardan biridir.

At Eti ile Dana Eti Nasıl Ayrılır?

Dana eti ve at eti ayrımı yapılırken, bu iki et çeşidinin sahip olduğu farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu özelliklerin farklılıkları, et çeşitlerinin işlenmesinde ve görüntülerinde ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda at etinin dana etinden ayrımının gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • At etleri dana etlerine göre daha serttir.
  • At etleri, dana etlerinden daha geç sürede pişmektedir.
  • At etlerinin üzerinde bulunan yağ sarımsı ve kalın bir yapıdadır.
  • Dana etleri daha açık kırmızı renkteyken, at etleri koyu kırmızı renge sahiplerdir.
  • At etlerinin hava ile temas etmeleri durumunda renklerinde gözle görülür derecede koyulaşma oluşmaktadır.
  • At etlerinden üretilen sucuk, sosis, kebap, köfte gibi ürünler, dana etlerinden üretilenlere göre daha elastik ve sert bir yapıya sahiplerdir.

At Eti Yenir Mi, Zararları Nelerdir?

Bazı kişilerin akıllarında at eti yenir mi, şeklinde soruların oluşabildiği görülmektedir. Bu konuda uzmanların vermiş oldukları yanıtlara bakıldığında ise, at etinin yarış eti olarak yetiştirilen atların etinden alınması halinde zararlı olduğu düşüncesi ortaya çıkmaktadır. Yarış atı olarak yetiştirilen atlara bazı doping maddelerinin verilmesi, etlerinin insan sağlığına zararlı hale gelmelerine yol açmaktadır. Bu anlamda yarış atı dışındaki atların etlerinin zararlı olmadığı söylenmektedir. Fakat günümüzde atların genellikle yenmek adına yetiştirilmediği bilindiğinden, insan vücutlarında at eti zararları oluşumunun önlenmesi adına uzmanlar tarafından yenmemesi tavsiye edilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR