Çarşamba, Eylül 14, 2022
Ana SayfaSağlıkMat Pilates Nedir?

Mat Pilates Nedir?

Mat pilates nedir sorusu, sağlıklı yaşam için egzersiz yapanların sorduğu bir sorudur. Fiziksel egzersiz pratiği daha sağlıklı bir yaşam için esastır. Bunun için vücudu gevşeten, ağrıyı hafifleten, daha fazla esneklik sağlayan ve iyi olma hissi veren fiziksel aktiviteler yapmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Günümüzde en eksiksiz ve popüler egzersiz yöntemlerinden biri de pilatestir. Pilates derslerinin sağlık üzerinde önemli etkisi vardır.

Mat Pilates Nedir Sorusunun Cevabı

Pilatesin yeni başlayanlar, orta seviyeler ve ileri seviyeler için yapıldığını bilmek önemli bir ayrıntıdır.

Bu fiziksel egzersiz sadece yere konulan minder üzerinde gerçekleştirilir. Bantlar ve toplar gibi çeşitli öğeler egzersizlere yardımcı olur. Burada egzersizi biraz daha zorlaştıran şey kişinin kendi vücut ağırlığıdır.

Bununla birlikte, uygulayıcı için çeşitli faydaları vardır.

Evde pilates dersi alıyorsanız ve mat pilates üzerinde çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu konu ile ilgili geni bilgi sahibi olmalısınız.

Pilates, çeşitli patolojik hastalıkları tedavi etmek ve vücudun esnekliğini artırmak için kullanılır. Bu nedenle, birçok sağlık uzmanı Pilates uygulamasını önermektedir.

Pilates, zihni ve bedeni güçlendirmeyi amaçlayan 500’e yakın egzersiz çeşidine sahiptir. Çünkü bu alıştırmanın asıl amacı budur.

Genel olarak, fiziksel aktiviteler, pilates tarafından üretilen sonuçları en üst düzeye çıkarmak için kullanılan aletler, destekler, kilimler, ev şeritleri ve diğer tamamlayıcılar üzerinde geliştirilir.

Pilates, güç, konsantrasyon, denge, duruş, zihinsel netlik ve dayanıklılıkta iyileştirmeler de dahil olmak üzere genel sağlığı geliştirmeye hizmet eder. Ayrıca akciğer kapasitesi ve dolaşımında iyileşme, kilo kaybı, stres ve kaygı düzeyinde azalma olur.

Mat Pilates Nedir
Mat Pilates Nedir

Ekimpan Kullanılmaz

Mat pilates nedir denildiğinde ekipman kullanılmadan sadece yer minderi ve bazı özel eşyaların kullanıldığı pilates türü olduğu söylenebilir. Bu, uygulayıcının daha fazla konsantrasyona ve vücut kontrolüne sahip olmasını sağlar.

Mat pilates dersleri, pilates yönteminin yeni bir versiyonudur. Bu egzersizler, ekipman ve fiziksel ekipman kullanılmadan sadece yerde bir mat ile yapılır. Bu da vücuttaki kasların tonlama ve esneme yoluyla daha yoğun çalışmasına neden olur.

Bu nedenle Pilates’in bu versiyonunda stabilite ve karın kuvveti ile ilgili çok yoğun bir çalışma vardır.

Yoğunluğu ve ekipman eksikliği nedeniyle mat pilates, uygulayıcının fiziksel egzersiz sırasında çok fazla konsantrasyona sahip olmasını gerektirir.

Ayrıca, bu pilates formu, bireyin bedeninin ve zihninin yoğun katılımını gerektirir.

Mat Pilates Zordur

Spor sırasında ekipman ve cihaz kullanılmadığı için mat pilates en zor modalitelerden biri olarak kabul edilir.

Bu, kullanılan yükün yanı sıra hareketlerin zorluk seviyesini de arttırır. Mat pilates uygulamasında uygulayıcı, denge merkezini keşfetmek için kendi vücut eksenini bulur.

Vücudu stabilize ederek, ağrıyı hafifletir, stres seviyesini düşürür, uyku ve solunum durumunu iyileştirir, daha fazla konsantrasyon ve denge sağlar ve nörolojik açıdan ilerlemeler olur.

Bu faydalar kısa vadede gerçekleşir. Uzun vadede ise selülitte azalma meydana gelebilir . Bu nedenle mat pilates dersleri kişinin vücuduna daha iyi sağlık kazandırabileceği gibi vücut estetiğini de geliştirebilir.

Bunun nedeni, egzersizler sırasında, kasların hacmi arttırmadan dengelenmesi ve tanımlanması için ortak bir germe ve tonus çalışması olmasıdır.

Mat Pilates Kimler İçin Uygundur?

Mat pilates nedir sorusunun cevabının yanı sıra kimler için uygun olduğu da merak edilmektedir. Pilates daha kaliteli bir yaşam sürmek isteyen herkes için uygundur. Bu yüzden çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar pilates yapmaya başlayabilir.

Sırt ağrısı çeken insanlara, kaygı ve stresten mustarip insanlara mat pilates tavsiye edilebilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR