Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaKadınsıDoğru Cilt Bakımı İçin Cilt Tipini Öğrenme

Doğru Cilt Bakımı İçin Cilt Tipini Öğrenme

Cildimiz sahip olduğumuz, vücudumuzun en geniş ve en değerli organlarından biridir. Her kişinin kendine ait bir cilt tipi vardır. Cilt tipleri 4 gruba ayrılır; KURU, YAĞLI, KARMA, NORMAL. Cildin görünümünü iyileştirmek ve onu daha sağlıklı hale getirmek için doğru krem ve cilt bakım ürünleri seçmek gerekmektedir. Bu krem ve bakım ürünlerini seçerken cildinizi çok daha iyi tanımalısınız.

Peki, cildinizin hangi tip olduğunu nasıl anlarsınız? Cilt tipinizi belirlemek için yağ oranı, nem durumu, yapısı, gözenek durumu gibi faktörlerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Cildinizi tanımanıza yardımcı olacak bilgiler kısaca şu şekildedir…

Yüzünüzü yıkadıktan sonra gerilmiş pütürlü hissediyorsanız ve ayrıca cildinizde oluşan gözenekleri zor görebiliyorsanız kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Kuru ciltte yağ oranı azdır. Bu yüzden yer yer soyulma ve pul pul dökülme ile karşılaşmak mümkün.

Temizledikten 10 – 15 dakika sonra cildiniz parlamaya başlıyorsa ve gece kremi kullanmadığınız zaman aşırı yağlanıyorsa yağlı cilde sahipsiniz. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin gözenek küçültücü ürünler kullanması gerekmekte.

Yüzünüzü yıkadıktan 20 dakika sonra T bölgesi denilen burun ve alın bölgesi parlıyorsa ve gözenekleri aynada rahatlıkla görebiliyorsanız cildinizin tipi karma olmakta.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra yüzünüz iyi durumdaysa ve krem kullanmadığınız durumda bile bir önceki gün ile aynı görünüyorsa normal cilde sahipsiniz. Cilt tipleri arasında en sorunsuz cilt normal cilttir.

Sahip olduğunuz cilt tipini bulduktan sonra cilt bakımı konusunda doğru seçim yaparak normal cilt tipine kavuşabilir ve sürekliliğini koruyabilirsiniz.

Kuruyan Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Daha Parlak Cilde Sahip Olmanın Yolları

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. benim cildim bildim bileli hep yağlı. çeşitli doğal maskeler ve kürler kullandım ama sonuç değişmedi. Bir yerde okumuştum sık sık yüzünü özel bir sabun ile yıkamanın faydalı olacağı yazıyordu. Son çare bunu deneyeceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR