Zarif Bilgiler

Akrilik (Cam) Nedir? Plastik Midir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

12.10.2018
100
Akrilik (Cam) Nedir? Plastik Midir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

“Akrilik” terimi, akrilik asit veya ilgili bir bileşikten türetilen bir maddeyi içeren ürünler için kullanılır. Çoğu zaman, poli (metil) metakrilat olarak bilinen berrak, cam benzeri bir plastik tarif etmek için kullanılır. Akrilik cam olarak da adlandırılan PMMA, camdan üretilmekte olan birçok ürün için daha iyi bir seçimdir. 

Akrilik Türleri, Kullanım Alanları ve Avantajları

Akrilik türlerini, kullanım alanlarını ve avantajlarını şöyle anlatabiliriz:

Ekstrüde edilmiş akrilik, sıvı plastiğin, soğuyana kadar bastırarak baskı yapan merdanelerden geçirildiği bir işlem vasıtasıyla yapılır. Bu, nispeten ucuz bir işlemdir, ancak elde edilen tabakalar, dökme akrilikten daha yumuşaktır ve daha kolay çizebilir. Ekstrüde akrilik hala iyi kalite olarak kabul edilir ve genellikle piyasada bulunan daha yaygın tiptir.

Dökme akrilik, ekstrüdeden daha yüksek kalitede olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda daha pahalıdır. Hücre dökümünde, tek bir tabaka, genellikle plastikten yapılmış bir kalıp parçaları arasındaki sıvı plastiğe preslenerek yapılır ve daha sonra kademeli bir ısıtma işleminden geçirilir. Elde edilen tabaka ekstrüde akrilikten daha güçlüdür.

Yararları ve Avantajları

Duş kapıları, banyo muhafazaları, pencereler ve tavan pencereleri dahil olmak üzere birçok farklı ürün akrilikten üretilmiştir. Camdan çok daha güçlüdür, daha fazla darbeye dayanıklı ve dolayısıyla daha güvenlidir. Akrilik cam, görünür ışığın yüzde 92’sini geçirir. Aynı zamanda, uzun yıllar boyunca güneş ışığına maruz kalma durumunda dahi; sararmadan veya parçalamadan, netliğini yıllarca korur.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Linux İçin En İyi VPN Listesi

Linux İçin En İyi VPN  - Linux'un Windows ve macOS'a göre pek çok sayıda avantajlı yönü vardır. Bununla birlikte, size yardımcı...

Kapat