Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaGenelAstronotlar Uzayda Ne Yer?

Astronotlar Uzayda Ne Yer?

Uzayda yemek yemek çoğu insanın merak duyduğu konular arasında yer almaktadır. Bu durumun nedeni olarak ise, uzayda atmosfer şartlarından dolayı yiyeceklerin havada asılı kalmaları ve bozulmaya uğramaları gösterilmektedir. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte, astronotların yemekleri özel teknikler ile vakumlanarak hazırlanmakta ve bu sayede astronotların pek çok çeşitte besini bozulmadan tüketmeleri sağlanabilmektedir.

Astronotlar Uzayda Nasıl Beslenirler?

Astronotlar, uzaya çıktıklarında günlerce hatta aylarca orda kalabilmektedirler. Bu anlamda astronotların yemek ihtiyaçları giderilmesi adına bilim insanlarının bazı yöntemler geliştirdikleri görülmektedir. Bu yöntemlerden ilki, astronotların yemeklerinin diş macunu benzeri tüplere konulmasıdır. Sonrasında ise bu şekilde yemek yemenin fonksiyonel olmaması sebebi ile bilim adamlarının geliştirme çalışmalarına devam ettikleri görülmektedir.

Bilim insanlarının çalışmalarını sürdürmelerinin ardından yiyecekler için özel bir vakumlama sistemi tasarlanmıştır. Bu sistem, yiyeceklerin önce pişirilmesini, sonrasında ise dondurularak vakumlanmasını içermektedir. Dondurularak kurutulmuş yiyecekler, uzun süre buzdolabında durmalarına gerek kalmadan tazeliklerini koruyabilmektedirler.

Astronotlar, bu donmuş ve kurutulmuş yiyeceklerin üzerine su püskürterek ya da sıcak suda çözerek yiyebilmektedirler.

Astronotların Uzayda Yedikleri Yemekler Nelerdir?

Astronotların yemeği genellikle besin içeriği yüksek yiyeceklerden oluşmaktadır. Özel yöntemler ile kurutularak ve dondurularak hazırlanan yemeklerde en çok meyvelerin, sıcak yemeklerin, gevreklerin yer aldığı görülmektedir. Uzay mekiklerinin içerisinde mutfak bulunması sebebi ile, astronotların yemeklerini tatlandırabilmeleri ve su ile ısıtabilmeleri sağlanmaktadır. Aynı zamanda astronotların beslenme süreçleri içerisinde vitamin ve mineral takviyelerinden de destek aldıkları bilinmektedir.

Astronotlar Uzayda Nasıl Yemek Yerler?

Uzay yemeği olarak bilinen yemeklerin tüketilmesi sırasında bazı durumların yaşanmaması adına özel malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Bu duruma örnek olarak, sıvı tuz kullanımı verilebilmektedir. Baharatların toz halinde kullanılması durumunda, atmosfer nedeni ile havaya kalkmaları gözlemlenebilmektedir.

Bu sebeple sıvı tuz kullanımı gibi pek çok yiyecek maddesinin uzayda kullanılmaya uygun olarak üretildiği görülmektedir. Aynı zamanda yiyeceklerin pişirilmesi ve ısıtılması konusunda ise daha çok mikrodalgalardan yardım alındığı görülmektedir. Kurutulmuş meyve, atıştırmalık gibi yiyecekler ise ısıtılmadan ya da çözdürülmeden yenebilmektedir. Et ve et ürünlerinin dondurulmuş olmaları nedeni ile, genellikle mikrodalgada çözdürülmeleri sağlanmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR