Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana Sayfaİlgimi çekenlerMars’ta Su Bulunmasının Dünya’ya Etkileri

Mars’ta Su Bulunmasının Dünya’ya Etkileri

Teknolojinin akıl almaz şekilde ilerlemesi ile güneş sistemimizde bulunan diğer gezegenlere seyahat etmek hayal olmaktan çıkmış, insanoğlu Ay ve Mars gibi hiç kimsenin daha önce ayak basmadığı topraklara çeşitli araçlar gönderme fırsatı yakalamıştır. Peki, uzay ve gezegenler konusunda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olan su bulunma sorunu ve hayat bulunması sorusunun cevabı ne şekilde verilebilir, gelin hep birlikte inceleyelim. Mars’a yolculuk eden uzay araçları ve Mars yüzeyinde yol almayı başaran yapay zekâ robotları yüzeyde ve kraterlerin arasında tuzlu su keşfetmiş bulunmaktalar. Mars’ta su bulunmasının Dünya’ya etkileri nelerdir sorusuna verilen cevap ise oldukça etkileyicidir. Öyle ki, su temel yaşam gereksinimlerinin başında gelmektedir. Suyun bulunması, yaşam belirtilerini keşfetmek için ilk adım olarak görülebilir. Mars’ta su bulunması ise tarih boyunca merak edilen uzayda bizden başkaları da var mı gibi soruların cevabına belki de oldukça yakın olduğumuz anlamına gelmektedir.

Mars’ta su bulunmasının Dünya’ya etkileri, Mars’ta yaşam için yapılan yatırımları ve teknolojinin bu yönde ilerlemesini sağlayacak derecede sarsıcı olabilir. Öyle ki, Kızıl Gezegen’de donmuş halde bulunan gazların ısıtılıp tekrar hareketli hale getirilirse gezegenin etrafını bir sera gibi kaplamak ve tıpkı atmosferimiz gibi bir ortam oluşturmak teoriler arasında bulunuyor. Uzmanların belirttiğine göre suyun olduğu yerde yaşam belirtileri eğilimleri görülmekte. Bu durumda Mars’ta hayat bulmak gerekli koşullar sağlandığında belki de mümkün olabilir. Ancak Dünya ile arası oldukça uzak bir mesafe olduğu için radyo sinyalleri ancak 21 dakika ile ulaşabiliyor. Hal böyle olunca acil durum çağrılarını ya da herhangi acil bir olayı bildirmek için bu süre zarfında beklemek gerekiyor. Bunlara ek olarak atmosfer basıncı da Dünya’mızın ancak yüzde onu kadar bulunuyor.

Mars’ta su bulunmasının Dünya’mıza etkilerini incelediğimiz bu yazımızda Kızıl Gezegen’deki gelişmeleri sizlere aktarmaya çalıştık. Bizden başka yaşam formu var mı sorusuna cevap verebilmek için erken olabilir ancak, hayatın temel öğesi olan suyun başka diyarlarda da var olduğunu bilmek bu konuda umut vadeden gelişmelerden birisi olarak dikkat çekmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR