Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaKadınsıHamilelerin Tatilde Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelerin Tatilde Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebelikte Tatile Gidilir Mi?

Uçak yolculuğu yapacağınızı düşünürsek bu yolculuk maksimum 2-3 saat olmalıdır. Çünkü uzun mesafeli uçuşlar gebelik sırasında rahatsızlık verebilir. Eğer uzun yolculuklar kaçınılmazsa yolculuğunuza bir günlük bir mola verebilirsiniz. Ayrıca gebeliğinizin 28. haftasını geçti iseniz doktorunuzdan seyahat edebileceğinize dair bir belge almanız gerekebilir.

Tatilinize araba ile gidecekseniz, kısa kısa molalar vermelisiniz, ayrıca sırtınızı rahatlatmak için seyahat yastıkları kullanabilirsiniz.

Tatilinizi geçireceğiniz yer mutlaka bir sağlık kuruluşuna yakın olmalıdır. Örneğin bir tatil köyüne gidecekseniz, tatil köyünde doktor olup olmamasına mutlaka dikkat ediniz.

Hamileyken Yurt Dışına Tatile Gidilir Mi?

Eğer farklı bir ülke düşünüyorsanız mümkünse gideceğiniz yer, aşı gerektirmeyen bir ülke olması gerekir. Örneğin; Hindistan’a gitmek isterseniz birçok aşı yaptırmanız gerekebilir bu da hamilelikte pek mümkün olmayan bir durum, Riskli bir bölgeye gitmeye karar verirseniz, gitmeden önce doktorunuza danışın. Hamileyken hangi aşıların sizin için güvenli olduğu da dahil olmak üzere, hangi önlemleri almanız konusunda size bilgi verebilir.

Yanınıza mutlaka anti bakteriyel jeller ya da sabunlar alınız.

Yanına Almanız Gereken Giyecekler

Hamileyken rahat etmeniz önemlidir. Bu yüzden doğru giysiler, doğru ayakkabılar ve doğru aksesuarlar kullanmalısınız.

Muhtemelen çok fazla yürüyüş yapacaksınız, bunun için yanınıza ortopedik bir ayakkabı almalısınız. Aksi takdirde ayaklarınız şişebilir. Bu da uykusuz gecelere sebebiyet verebilir.

Eğer denize girecekseniz bikininiz biraz geniş ve pamuklu olmalıdır.

Yolculuğun tadını çıkarın

Mide ekşimesi ve bacak kramplarını en aza indirmek için her saatte bir basitçe ayaklarınızı uzatmaya çalışın. Mola verdiğinizde mümkünse kalkın ve sık sık dolaşın. Ya da araç kullanıyorsanız, en azından her bir buçuk saatte bir mola vermeye çalışın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR