Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto Paraİnsan Kaynakları Muhasebesi Nedir?

İnsan Kaynakları Muhasebesi Nedir?

İnsan Kaynakları Muhasebesi Nedir? Fiziksel varlıklar duygulara sahip değilken, insan varlıkları çeşitli duygulara maruz kalmaktadır. Bu nedenle, bir kuruluşun toplam maliyetini bulmak için insan kaynaklarının diğer varlıklarla birlikte değerlemeleri de gerekmektedir.

İnsan Kaynakları Muhasebesi Amaçları

İnsan kaynakları muhasebesi şunları amaçlar: İnsan kaynaklarını edinme, geliştirme, tahsis etme ve sürdürme hakkında maliyet değeri bilgisi sağlamak. İnsan kaynaklarının kullanımını izlemek için yönetimin etkinleştirilmesi. İnsan kaynakları arasında değer kaybı bulunması. Etkin yönetim uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olmak. İnsan kaynakları değerinin yönetim bilincini arttırmak. Gelişmiş bilgi sistemine dayalı olarak insanlar hakkında daha iyi kararlar almak. Daha iyi insan kaynakları planlaması meydana getirmek. İnsan gücünün etkin kullanımına yardımcı olmak.

İnsan kaynaklarının değerlemesi için savunulan belirli yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında tarihsel yöntem, ikame maliyet yöntemi, bugünkü değer yöntemi, fırsat maliyeti yöntemi ve standart maliyet yöntemi yer almaktadır. 

İnsan Kaynakları Muhasebesi Yararları

İstihdam edilen sermayenin geri dönüşünün uygun şekilde yorumlanmasına yardımcı olan insan kaynaklarının değerini açıklar. İnsan kaynakları muhasebesinin uygulanması, insan kaynaklarını üst düzey yöneticiler ve insan kaynakları tarafından kötüye kullanılmasının engellenmesine yardımcı olan değerli varlıklar olarak açıkça tanımlamaktadır. 

İnsan kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasına ve çalışan huzursuzluğunun insan kaynaklarının kalitesine olan kötü etkilerini anlamada yardımcı olur. Ayrıca bu sistem verimliliği artırabilir çünkü insan yetenekleri, özveri ve beceriler, çalışanların moralini artırabilecek değerli unsurlar olarak kabul edilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR