Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaSağlıkSanat Terapisi Nedir?

Sanat Terapisi Nedir?

Merhabalar arkadaşlar, bugün bir sohbet esnasında arkadaşımdan duydum, “sanat terapisi” ile ilgili bir konu geçti, ben de sanat terapisi nedir diye araştırma yaptım ve bulduklarımı sizinle paylaşmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim…

Sanat Terapisi Nedir?

Duygusal ve fizyolojik sorunları ele almanın zorluklarından biri uygun bir tedavi bulmaktır; Sanat terapisi evrenseldir. Sanat dil ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, çok küçük çocuklar korkularını ve sorunlarını eğitimli bir terapist tarafından yorumlanan sanat aracılığıyla iletebilirler. 

Renklerin ve şekillerin, cesur vuruşların ve ince çizgilerin diğer teknikler arasında kullanılması, insanların derin duygularını anlamalarını sağlayabilir. Sanat terapisi fikri, 1940 yılında, Margaret Naumberg tarafından ortaya konmuştu. 

Margaret Naumberg

Sanat, sıklıkla sosyal etkileşimlerin ve fiziksel ve psikolojik faktörlerin sonucu olarak görülen kronik ağrının tedavisinde de kullanılabilir. Bu karmaşık bir problem olduğu için, bir türden terapi ile ele alınmalıdır. Fiziksel sorunlar ağrıya neden olabilir, ancak ağrının derecesi ve yönetimi oldukça özneldir.

Terapötik sanatı kullanmak, acı çekenlerin davranışlarını yönetmelerine yardımcı olabilecek tutum ve duyguları anlamalarına yardımcı olabilir. Aynı şey madde ve davranışsal bağımlılığı olan insanlar için de geçerlidir.

Bu yeni bir bilim olmasına rağmen, araştırmalar zorlayıcıdır ama çalışma sonuçları oldukça olumludur. Buradaki önemli nokta, önemli psikolojik bilgi ve yorum becerilerine sahip kişilerce uygulanması gereken bir tedavi olduğunu hatırlamaktır. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR