Zarif Bilgiler

Sanat Terapisi Nedir?

Sanat Terapisi Nedir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Merhabalar arkadaşlar, bugün bir sohbet esnasında arkadaşımdan duydum, “sanat terapisi” ile ilgili bir konu geçti, ben de sanat terapisi nedir diye araştırma yaptım ve bulduklarımı sizinle paylaşmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim…

Sanat Terapisi Nedir?

Duygusal ve fizyolojik sorunları ele almanın zorluklarından biri uygun bir tedavi bulmaktır; Sanat terapisi evrenseldir. Sanat dil ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, çok küçük çocuklar korkularını ve sorunlarını eğitimli bir terapist tarafından yorumlanan sanat aracılığıyla iletebilirler. 

Renklerin ve şekillerin, cesur vuruşların ve ince çizgilerin diğer teknikler arasında kullanılması, insanların derin duygularını anlamalarını sağlayabilir. Sanat terapisi fikri, 1940 yılında, Margaret Naumberg tarafından ortaya konmuştu. 

Margaret Naumberg

Sanat, sıklıkla sosyal etkileşimlerin ve fiziksel ve psikolojik faktörlerin sonucu olarak görülen kronik ağrının tedavisinde de kullanılabilir. Bu karmaşık bir problem olduğu için, bir türden terapi ile ele alınmalıdır. Fiziksel sorunlar ağrıya neden olabilir, ancak ağrının derecesi ve yönetimi oldukça özneldir.

Terapötik sanatı kullanmak, acı çekenlerin davranışlarını yönetmelerine yardımcı olabilecek tutum ve duyguları anlamalarına yardımcı olabilir. Aynı şey madde ve davranışsal bağımlılığı olan insanlar için de geçerlidir.

Bu yeni bir bilim olmasına rağmen, araştırmalar zorlayıcıdır ama çalışma sonuçları oldukça olumludur. Buradaki önemli nokta, önemli psikolojik bilgi ve yorum becerilerine sahip kişilerce uygulanması gereken bir tedavi olduğunu hatırlamaktır. 

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
İnsan Kaynakları Muhasebesi Nedir?

İnsan Kaynakları Muhasebesi Nedir? Fiziksel varlıklar duygulara sahip değilken, insan varlıkları çeşitli duygulara maruz kalmaktadır. Bu nedenle, bir kuruluşun toplam maliyetini bulmak...

Kapat