Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto Para3D Secure Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

3D Secure Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

3D Secure sistemi, alışverişlerini internet sitelerinden kredi veya banka kartı ile yapan kişilerin güvenliği için uygulanan bir sistemdir. 3D Secure uygulamasını kullanan sitelerden alışveriş yapıldığından bir ödeme sayfası açılır. Hangi kredi kartından alışverişinizi yapmak istiyorsanız o bankaya katılı olan cep numaranıza bir şifre gelir ve bu şifreyi ödeme sayfasında açılan sayfada gereli olan yere girmeniz istenir. Eğer cep numaranıza gelen şifreyi istenilen yere girerseniz ödeme işleminiz başarıyla gerçekleşir. Gerekli yere şifre girilmezse eğer ödeme işlemi başarıyla gerçekleştirilemez.

3D Secure Neden Güvenlidir?

Başkasının kart bilgilerini ele geçirip internet üzerinden alışveriş yapmayı engelleyen bir uygulama sistemidir. Gerekli alışverişin ödeme sayfasında kart bilgileri girildikten sonra telefon numarasına gelen şifre kodunun girilmesi istenmektedir. Kart sahibinin numarası farklı olduğundan bu şifreye ulaşılamaz ve kart bilgilerini ele geçiren kişinin alışverişi tamamlanamaz.

3D Secure Nasıl Çalışır?

Alışverişlerde kullanılacak olan kart sahibi tarafından internet bankacılığına açtırılmak zorundadır. Açtırıldığında bir şifre ile kayıt işlemi tamamlanır. 3D Secure sistemine uygun olan internet sitelerinden alışverişi tamamlar ve en son olarak ödeme sayfasının açılmasını sağlar. Girilen kart bilgilerinden sonra kayıtlı olan telefon numarasına bir şifre gelir ve o şifrenin gerekli olan kısma girilmesi sağlanır. Gerekli olan yere şifre girildiği takdirde ödeme işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olur.

3D Secure Şifre Belirleme Ve Kullanımı Nasıldır?

3D Secure sistemini kullanmanız için telefon numaranıza gelen şifreyi istenilen kısma girmeniz gerekmektedir. Daha önce alışveriş yaptığınız sitelerde 3D Secure sistemi olmadığı için bu bilgiye sahip değilseniz konumuzu okumaya devam edebilirsiniz.

3D Secure İşleyişi Nasıldır?

Alışveriş yaptığınız internet sayfasında ödeme yap bölümünü açarsınız. Daha sonra istenilen kart bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Kart bilgileri içerisinde sizden kartınızın hesap numarası, kartınızın son kullana tarihi ve cvv bilgileri istenir. Bu bilgilerden sonra 3D Secure sistemine bağlı ödeme sayfası açılır. Kartınıza kayıtlı olan telefon numaranıza bir şifre gelerek bu şifreyi gerekli olan kısma girmeniz istenir. Gerekli olan kısma şifreyi girdikten sonra alışverişiniz başarıyla tamamlanmış olur.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR