Salı, Ocak 16, 2024
Ana SayfaSağlıkKaraciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer elbette vücudumuz için son derece önemli bir organdır ancak bazı durumlarda karaciğerin etrafı yağlanabilmektedir. Biz de bu yazımızda karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler ve yöntemler üzerinde duracağız.

Karaciğer vücutta filtre görevi görür. Yemiş olduğumuz tüm yiyeceklerin veya gün içerisinde içmiş olduğumuz tüm içeceklerin içerisinde çeşitli zararlı maddeler bulunur. Bu maddelerin vücuda zarar vermesini engellemek görevli olan karaciğer aynı zamanda bu besinleri işlemeye de yardım eder.

Özellikle de günümüzün yaygın hastalıkları arasında bulunan karaciğer yağlanması genellikle hareketsiz yaşam tarzını benimseme sebebiyle oluşmaya başlar. Toplumda görülme sıklığı %25 civarındadır.

Karaciğer yağlanırsa sonucu ne olur?

Yanlış beslenme alışkınlarıyla birlikte giderek yaygınlaşan karaciğer yağlanmasına çözüm bulunmazsa ilerleyen yaşlarda sıkıntılı bir tablo ortaya çıkabilir. Bu yağlanmaya önlem alınmadığı zaman organ işlevini yerine getirememeye başlar ve bir süre sonra yiyecek ve içeceklerden alınan zararlı maddeler vücuda doğrudan etki etmeye başlar.

Yiyecek ve içeceklerden alınan maddelerin oluşturmuş olduğu hastalıklara karşı vücut direnci zayıflar. Ayrıca yangı da denilen iltihaplanmaya da sebep olabilir. Bu iltihaplanmanın yaygınlığı aşırı olmasa da acil tedavi gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda iltihaplanma sebebiyle karaciğerin çalışma fonksiyonunu gerçekleştirmekle görevli hücrelerde de hasar meydana gelir. Bu hücrelerin ağır hasarlar görmesi ise genellikle siroz hastalığını ortaya çıkarmaktadır.

Tüm bu sebeplerden dolayı sıklıkla karaciğer yağ oranı tam teşekküllü hastanelerde kontrol ettirilmelidir. Eğer herhangi bir anormallik varsa gerek yaşam tarzının değiştirilmesi gerekse de bağımlılıkların terk edilmesi hastalığın seyri için son derece önemlidir.

Bu bağımlılıkların başında ise alkol gelir. Aşırı ve yoğun şekilde alkol tüketimi özellikle de erken yaşlarda karaciğer yağlanmasına sebebiyet verir. Normalde her gün karaciğer üzerinde çeşitli yağlar birikir ve karaciğer düzgün çalışıyorsa bu yağları atabilir ancak alkol sık alındığı zaman karaciğer bu yağları atamamaya başlar ve bu yağlar karaciğerde birikir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Tüm dünyada günümüzde aşırı yaygın bir hastalık haline gelen karaciğer yağlanmasına basit yöntemler ile kendi kendinize müdahale etmeniz mümkündür.

Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Günlük kahve tüketimini ihmal etmeyin.

Kahvenin faydaları ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştık. Kahve içerisinde bulunan maddeler başta karaciğer olmak üzere birçok organa faydalıdır. Bu maddeler hem antioksidan görevi görürler hem de karaciğerde gelişen çeşitli iltihapları önlerler. Bu açıdan düşündüğümüzde günde 1 fincan kahve tüketmek hem karaciğerde oluşabilecek olan iltihabı önler hem de hücrelerde yağ birikmesini engeller.

  • Her gün düzenli bir şekilde spor yapın.

Sporun tüm organlara faydası kesinlikle tartışılmazdır. Spor yapmayan bireyde zamanla fiziksel ve ruhsal birçok problem ortaya çıkar. Özellikle de masa başında çalışanlarda karaciğer yağlanması oluşma ihtimali diğer insanlara göre daha yüksek olur. Tüm bu sebeplerden dolayı günde en az 45 dakika olmak üzere düzenli şekilde spor yapılması hem yağlanmayı azaltır hem de ruhsal açıdan birçok faydası vardır. Ayrıca spor insülin direnci gibi vücut içerisinde oluşan diğer hastalıklara da oldukça faydalıdır.

  • Düzensiz şekilde yapılan diyetlerden uzak durun.

Karaciğer yağlanması için kilo vermek oldukça faydalıdır ancak bu kiloları verirken bir anda vücuda yüklenen ve özellikle de aşırı az yemeye dayanan diyetlerden uzak durmak gerekir. Bu diyetler günlük olarak vücudun alması gerektiği protein ve karbonhidratı sağlayamadıkları için karaciğerin işleyişini daha çok bozabilirler.

  • Sebze ve meyve tüketimine önem verin.

Beslenme tarzının önemli olduğunu yukarıda söylemiştik. Beslenme tarzınızı değiştirerek de başta karaciğer olmak üzere tüm organlarınızda oluşan yağlanmayı engelleyebilirsiniz. Özellikle günlük yemeniz gereken miktarlarda sebze ve meyve alımına önem vermelisiniz ve unlu gıdalardan uzak durmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR