Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaSağlıkGenel Cerrahi Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel Cerrahi Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Bu yazımızda genel cerrahi nedir? neye bakar? sorusunu yanıtlamak istiyorum. Aynı zamanda genel cerrahi nelerle ilgilenir, genel cerrahinin baktığı hastalıklar nelerdir, genel cerrah hangi ameliyatları yapar gibi soruların cevabına da değinelim…

Genel Cerrahi Nedir?

Genel cerrahi, adına rağmen, aslında bir cerrahi uzmanlıktır.  Genel cerrahlar ameliyatları sadece geniş çapta yaygın rahatsızlıklar için değil, aynı zamanda ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında hasta bakımından da sorumludur. Tüm cerrahlar genel cerrahi eğitiminden geçmelidir. Daha sonra başka bir uzmanlığa odaklanmak için devam edilir.  Genel cerrahlar, birçok farklı türde tıbbi ekip ve hasta ile çeşitli ortamlarda çalışma esnekliğine de sahiptir. 

  • Genel cerrahlar şu ameliyatlar için eğitilmiştir: Sindirim Sistemi, Karın ve İçeriği, Göğüs, Deri ve Yumuşak Doku, Endokrin Sistem.
  • Ayrıca, genel cerrahların şu konularda bilgi ve deneyime sahip olmaları beklenir: Cerrahi Kritik Bakım, Cerrahi Onkoloji, Travma. 

Genel cerrahi uygulayan cerrahlar tipik olarak apandisit, fıtık , safra kesesi ameliyatları , mide ve bağırsak sorunları gibi yaygın karın şikayetleri üzerinde çalışan bir alandır. Karın üzerine odaklanmak mutlak değildir, çünkü genel cerrahlar, kanserin veya yanıkların tedavisi gibi, cerrahın vücudun çeşitli bölgelerinde prosedürler gerçekleştirmesini gerektiren bir ameliyat türünde uzmanlaşabilir.

Kısaca genel cerrahi hangi hastalıklarla ilgilenir sorusunu yanıtladık. Peki genel cerrah nasıl olunur? Bu konuda önerileriniz varsa, yorum kısmından bildirebilirsiniz…

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR