Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaSağlıkDiş Çürümesine İyi Gelen Yiyecekler

Diş Çürümesine İyi Gelen Yiyecekler

Sağlık anlamında düşündüğümüz zaman her yiyeceğin organlarımıza mutlaka bir faydası bulunur. Dişlerimiz de hem sağlık açısından hem de estetik görüntü açısından düzenli şekilde bakımı yapılması gereken organlarımızdandır.

Dişlerin bakımı düzenli şekilde yapılmadığı zaman ilk başta diş taşı olarak ortaya çıkan tartarlar daha sonradan dişlerimizi yavaş yavaş aşındırarak çürütmeye başlarlar. Dişlerimizde dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise çürüğün hiç başlamamasıdır çünkü ilk çürükten sonra diş orijinal sağlığını kaybetmiş olur ve çürümeye daha çok meyilli hale gelir. Bu durumdan sonra da bakımı düzenli olarak yapılsa bile sağlıklı dişler gibi olmayabilir. Örneğin bu tarz dişler hassasiyete veya diş eti sorunlarına sebep olabilir. Biz de bu içeriğimizde diş çürümesine iyi gelen yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını maddeler halinde açıklayacağız.

Dişte çürük başlangıcı varsa ne olur?

Dişlerin çürümesinin ilerlemesi durumunda ise ilk önlem olarak bir diş doktorundan randevu alınmalıdır. Bu noktada da erken hareket etmek son derece önemlidir çünkü çürük olan kısım ilerledikçe yapılan tedavi şekli de değişecektir. İlk başta genellikle dolgu yapılır. Bu dolgular uzun süre boyunca dişi sağlıklı şekilde kullanmanıza imkân tanır. Çürüğü hafife alıp herhangi bir doktora gitmezseniz çürük iç kısma ulaşır ve bu durumda da kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisi ise dolguya göre hem daha zahmetli hem de daha pahalı bir tedavi şeklidir. Kanal tedavisinin yapılamadığı durumlarda da diş çekilir. Çekilen dişin yerine daha sonradan kendi tercihinize göre kaplama veya implant yaptırabilirsiniz.

Diş çürümesine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Yiyeceğimiz bazı besinler veya alacağımız bazı hayvansal gıdalar dişlerin çürümesine engel olur. Genellikle çocukluk döneminde içilmiş olan süt ve alınmış süt ürünleri ilerleyen yaşlarda da diş hastalıklarının önüne geçmektedir. Şimdi maddeler halinde çürüklere iyi gelen yiyeceklere göz atalım:

Süt

Süt veya süt ürünleri hem vücudumuzdaki iskelet yapısını hem de dişlerimizi en çok koruyan yiyecektir. İçermiş olduğu yüksek kalsiyum sayesinde hem dişlerde çürük oluşumunu engeller hem de sağlıklı dişler için gerekli olan çene kemiğini güçlü hale getirir. Bu süt ürünleri içerisinde peynir ve yoğurt da bulunmaktadır.

Balık

Özellikle de somon balığı olmak üzere bütün balık çeşitleri içermiş olduğu D vitamini sayesinde çocuklarda diş gelişimine katkıda bulunur. Bunun yanında tartar oluşumunu da engeller. Haftada en az 1 ya da 2 kez tüketilmesi önerilir.

Su

Diş minesi ve dişin dış kısmı için oldukça yararlıdır. Ağızda oluşan bakterilerin önlenmesinde önemli rol oynar ve sağlıklı bir yaşam için günde en az 2 – 2.5 litre tüketilmesi önerilir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın faydaları aslında saymakla bitmez. Bu faydalar arasında ağızda bakterilerin oluşmasını engelleme, ağız kokusunu önleme ve kanserojen maddeleri engelleme sayılabilir.

Portakal

Portakal içerisinde bulunan maddeler özellikle de diş etleri için çok faydalıdır. Tüm diş eti problemlerinin oluşmasını engellemeye veya oluşmuşsa da tedavi etmeye yardımcı olur. Günlük C vitamini ihtiyacınızı da karşılar.

Çilek

Portakal gibi C vitamini açısından zengin olan çilek de diş etleri için oldukça faydalıdır. Dişlerin kesici gücünü arttıran çilek aynı zamanda dişlerin beyazlamasına da yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte daha önce paylaşmış olduğumuz haziran ayında tüketilecek besinler listemize ulaşarak da hangi besinlerin ne gibi faydaları olduğunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR