Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaSağlıkDepresyonda mıyım, Nasıl Anlarım?

Depresyonda mıyım, Nasıl Anlarım?

Dünya artık ruhsal tedaviler konusunda önemli bir yolu geride bırakmış olmasına karşın halen depresyon ve onun benzeri birçok hastalık ve onun tedavisinde de tek bir noktada buluşamıyor. Evet, herkesin bu hastalıklar ve tedavisi konusunda bir fikri var ancak bu fikirler bazılarına göre olumlu sonuçlar verirken bazılarında da hiçbir tesirde bulunmuyor.

Yapılan araştırmalar ise şu şekilde sonuçları ortaya koyabiliyor. Pratisyenler depresyonu tanı ve tedavi yöntemleriyle diğer hastalıklara oranla daha az olarak görüyorlar. Mesela bir örnek vermek gerekirse şöyle diyelim. Bazı tanılarda depresyon iştahsızlık ve uykusuzluk gibi fiziksel durumlara yoğunlaşırken bazı hastalarda ise duyguların ruh halini etkilemiş olduğu görülüyor. Yani burada tanı araçlarına baktığımız zaman çok azının teşhisi kapsamış olduğunu görebiliyoruz.

İnsana yardımcı olmak istiyor ve ona destek sağlamak istiyorsanız mutlaka tutarlı bir tanı araçlarına ihtiyacınız vardır. Mesela bağımlılık halinde uzmanın depresyonu tanıyabilmesi ve onu anlayabilmesi çok önemlidir. Bunun nedeni ise bağımlı olan insanlar aynı anda iki hastalığı birden yaşıyorlar. Mesela anksiyete ve depresyon aynı anda karşılaşılabiliyor. Bunun içinde bağımlılık halinde destek olmak isteniyorsa mutlaka tanının tespit edilmesi ve tedavi araçlarının da her iki hastalığı da kapsayarak seçilmesi gerekir.

Depresyonda mıyım, Nasıl Anlarım

Bir insanın depresyonda olduğunu en basit şekliyle nasıl anlayabiliriz derseniz hemen kısaca bakalım.

Üzüntü Hali

Evet, üzüntü hali dedik ancak bu üzüntü hali normalin çok daha dışındadır. Çünkü geçmek bilmez. Kişi 2 hafta boyunca bu durumla baş ediyorsa o zaman bunu bir işaret olarak görebiliriz.

İlginin Kaybolması

Eskiden çok sosyaldiniz ya da bir şeyler yaptığınız zaman kendinizi mutlu hissediyordunuz. Depresyonda olan kişi artık etkinliklere katılmak istemez ve bundan keyif almaz.

Uyku Düzeni

Uyku düzeninde önemli bir değişikli olmuşsa, mesela kişi çok uyuyor ya da uyku tutmuyorsa bu bir belirti olabilir.

Yeme Alışkanlıkları

Kendinizi çok fazla yemeğe vermiş ya da yemek yemek istemiyorsanız bu durumda depresyonun habercisi olabilir.

Ancak yukarıdaki durumların olması demek kişinin depresyonda olabileceği anlamına gelmeyecektir. Bunun içinde en önemlisi insanın kendisini tanıması gerekir. Kendinizi o dönemde zayıf güçsüz ve çaresizmiş gibi hissedersiniz.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. Günümüzün hayat şartları artık insanların kolay bir şekilde depresyona girmesini sağlıyor. Gayet mutlu iken bir kişinin sözü bile sizin depresyonda olmanızı sağlıyor. Güzel ve sadece bir anlatım olmuş teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR