Zarif Bilgiler

Psikolog mu, Yaşam Koçu mu?

19.11.2018
36
Psikolog mu, Yaşam Koçu mu?
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bazen içinden çıkamadığımız konularda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Bunun içinde kafamızdaki soru işareti acaba sıkıntılarımı bir psikologla mı paylaşsam yoksa yaşam koçuna mı? Bilmiyoruz. Bu yazımızı yazmamızın amacı hangi durumda yaşam koçuna hangi durumda da psikologa gitmek gerekir onu anlatmaya çalışmak.

İnsanların içinde bulundukları durumda doğru ve nitelikli olan kişileri tercih etmeleri önemli bir konudur. Bunun içinde meslek tercihleri yapılırken mutlaka yalın hareket etmek gerekiyor. İsterseniz sorumuzun yanıtını ararken psikolog nedir ona bir göz atarak başlayalım.

Psikolog insanların davranışsal ve zihinsel durumlarını değerlendiren ve onu yorumlayabilen kişidir. Bunun için bir insanın psikolog olarak tanımlanabilmesi için öncelikli olarak bulunduğu ülkede mutlaka geçerli seviyede eğitim alması gerekiyor. Yani burada sorunun yanıtına destek olarak psikologun bu işin bilimini okuyan kişi olduğunu söyleyelim. Ancak bu demek değildir ki işin bilimini okumuş olmak sizi başarılı yapmayacaktır. En önemli konu ise yanlışlarını görebilmek ve kendisini geliştirmektir.

Psikolog mu, Yaşam Koçu mu?

Psikolog mu, Yaşam Koçu mu?

Yaşam koçları ise insanların hedeflerinin ortaya çıkarılıp konulmasında yardımı olan ve onu hedefleri doğrultusunda doğru yolda götürebilecek olan kişidir. Yaşam koçu bir sertifika neticesinde resmiyet kanacaktır. Tanım olarak açıklarsak yaşam koçlarının amacı sorun çözmek demek değildir. Yaşam koçu sizi hedefiniz doğrultusunda ileriye götürecektir.  

Yaşam koçu olabilmek için işin uzmanı olmak gerekiyor. Bilgili bir yaşam koçuyla çalışmanız sizi olumsuz yönde hiçbir zaman etkilemez. Sizin temellerinizin sağlam ve geleceğe daha emin adımlarla yürüyebiliyor olmanız önemlidir. Yaşam koçları size daima sorular sorar ve sizi düşündürür ve cevabınıza asla karışmaz.

Psikolojik Danışmanlık

Psikologlar sizi dinlerken yorumlar, analiz eder ve sentez yaparlar. Verilen kararların tamamı bilimsel verilere dayalıdır ve bu sonuçlarda bu şekilde belirlenmiş olacaktır.

Sonuç olarak bir yaşam koçunu toparlayacak olursak şunu söyleyebiliriz. Onların alet çantasında çivi, çekiç, tornavida ve kerpeten gibi hayatı kolaylaştıracak aletler vardır ve yaptıkları bunlarla sınırlıdır. Psikolog ise bunların yanı sıra darbeli matkap, vinç, kepçe ve daha pek çok aletle destek verir.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Görkem CAN dedi ki:

    Son yıllarda genci yaşlısı her önüne gelen, “yaşam koçu” olduğunu iddia ederek ortalığa saçıldı… Ortalama bir web sitesi sahibi olan ya da hazırlatan herkes elde kupa şuh pozlar vesair şişirmelerle sorunlarınızı çözeceğini, sizi aydınlığa çıkaracağını iddia ediyor. Lütfen bu tip şarlatanlara kulak vermeden önce ciddi bir hekim kontrolünden geçin ve kendinizi işin uzmanlarına teslim edin. Rica ediyorum. Saç sakal birbirine karışmış her plaza hipster’ı bu işi kendine “hak” görüyor ama o kadar da basit değil.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Depresyonda mıyım, Nasıl Anlarım?

Dünya artık ruhsal tedaviler konusunda önemli bir yolu geride bırakmış olmasına karşın halen depresyon ve onun benzeri birçok hastalık ve...

Kapat