Zarif Bilgiler

Milano Hakkında İlginç Bilgiler

20.11.2018
75
Milano Hakkında İlginç Bilgiler

Konu İçeriği Haritası

Yıldızlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Milano, İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya Bölgesi’nin başkentidir. Ekim 2018 itibariyle, Milan nüfusu yaklaşık 1.4 milyon kişidir. Metropol alanı 3,3 milyon kişidir. İtalya’nın ikinci büyük şehridir.

Milano Hakkında İlginç Bilgiler

Milan’a ilk defa 2500 yıldan fazla bir süre önce yerleşimler başlamıştır.

Milano , 286-402 yılları arasında Batı Roma İmparatorluğu’nun başkenti ve orta ve erken modern çağda Milan Dükalığı olarak görev yapmıştır.

1500’lerde İspanyollar tarafından 1700’lerde Avusturyalılar tarafından yönetilmiştir.

Rönesans döneminde, edebiyat ve opera için ünlü bütün Avrupa’da önemli bir kültür merkezi olmuştur.

Bugün, Milan, endüstriyel tasarım, moda ve mimarlıkta küresel bir sermaye olarak kabul edilmektedir. Özellikle opera başta olmak üzere sahne sanatlarının önemli bir ulusal ve uluslararası merkezidir.

Milan, dünyanın en prestijli şehirlerinden biri olarak kabul edilen La Scala opera binasına ev sahipliği yapmaktadır.

Ünlü Rönesans mimarı Donato Bramate tarafından 1400’lü yılların sonlarında tasarlanan ve inşa edilen Santa Maria della Grazie Kilisesi, Leonardo da Vinci’nin en ünlü eseri olan Son Akşam Yemeği ile ünlüdür.

Galleria Vittorio Emanuele II İtalya’nın en eski aktif alışveriş merkezi ve Milan büyük bir simgedir.

Sforza Kalesi , 14. yüzyıldan kalma bir surun kalıntıları üzerine 15. yüzyılda Milano Dükü Francesco Sforza tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra yenilenmiş ve genişletilmiştir.

16. yüzyıldan beri Milano, Dünya Moda Başkenti olarak kabul edilmiştir. Şehir , uluslararası moda sektöründeki en önemli etkinliklerden biri olan Milano Moda Haftası’na ev sahipliği yapıyor.

Milano, yılda 6 milyondan fazla ziyaretçi ile Avrupa Birliği’nin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Efe dedi ki:

    İtalya’nın belkide Roma ve Torino gibi şehirlerinin ardında kalmış, ama aynı zamanda Dünya’nın moda merkezi olarak tanınan şehrinin halbuki ne ilginç tarafları varmış. Teşekkürler

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Psikolog mu, Yaşam Koçu mu?

Bazen içinden çıkamadığımız konularda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Bunun içinde kafamızdaki soru işareti acaba sıkıntılarımı bir psikologla mı paylaşsam...

Kapat