Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiSokak Hayvanlarının Yaydığı Hastalıklar Nelerdir?

Sokak Hayvanlarının Yaydığı Hastalıklar Nelerdir?

Hep merak edilen konulardan birisidir aslında. Hemen hemen her gün yollarda rastladığımız bu canlılardan bulaşıp geçer mi? İnsanlara bulaşır mı? Gibi çeşitli sorular pek çok bilimde araştırma konusu olarak yer almıştır.

Dışarıda Yaşayan Canlılar

Kedi, köpek, kuş bunlar görmeye alıştığımız sokak canlılarıdır. Kulağında küpe olsa dahi acaba kötülük taşıyor mu? Gibi sorular sorulur.

Kedilerde Bulunan Oldukları Hasta Olma Sebepleri

Aşıları düzenli yapılmayan genel anlamda en çok bilinen ve kedilerin yaymış olduğu maraz çeşidi kuduz hastalığıdır. İnsanların ölümüne bile yol açabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Kedilerde en çok görülen belirtileri ise; yutkunmada zorluk, sudan korkma, nefes almada güçlük çekmek gibidir.

Bir diğer illet kedi tırmığı ateşidir. Kedilerin tırmalaması ile oluşan bir illettir. Kedinin tırmaladığı yerde oluşan şişlik ve ağrı ile ortaya çıkar. Genellikle bir kaç ay içerisinde tedavi olunur.

Köpeklerin Bulunan Hasta Olma Sebepleri

Köpeklerden geçen en tehlikeli illet kuduz hastalığıdır. Bu illet kedilerde de olduğu gibi insanlar için ölümcül olabilir. Bir diğer illet kist hidatik hastalığıdır. İsim olarak pek bilinmese de köpeklerdeki kurtçuk yumurtalarının yutulması sonucu ortaya çıkan bir derttir. Ağız veya solunum yoluyla geçebilmektedir. Bu sebeple dışarıda gördüğümüz canlılara dokunulunca kesinlikle eller iyice dezenfekte edilmesinde fayda var.

Kanatlı Canlılardan Geçen Hasta Olma Sebepleri

Geçtiğimiz yıllarda özellikle fazlasıyla tehdit unsuru olan kuş gribi hastalığı önemli bir risktir. İnsanlarda ölüme dahi yol açabilecek ateşli bir illettir. Geçmiş dönemlerde çok sayıda can alan sıtma hastalığı dişi sivri sineklerden geçmektedir. İnsanlarda gün ile belirtileri; ateş, titreme, kusma, kas ağrıları, halsizlik gibidir. Bu illet dişi sivri sinek ısırdıktan sonra yedi gün ile otuz gün arasında görülebilir.

Sıklıkla kuşlarla temas eden insanlarda akciğer rahatsızlıkları görülmektedir. Aniden oluşan ateş ve titreme gibi şikayetler dikkate alınmalıdır. Bu hayvanlardaki kötü durumların önlenebilmesi için öncelikle belediyelerin düzenli olarak kontrol edip aşılarını yapması gerekmektedir İnsan hayatını tehdit ettiği gibi dışarılarda yaşayan canlılarında hayatları tehlike altına girmektedir. Duyarlı olup böyle kötü durumda bir canlı görüldüğünde gerekli mercilere haber verilip yardım istenilmelidir. Unutulmamalı ki onlar bizim dostlarımız.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR