Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiEvcil Hayvanların Çocuklara Faydaları

Evcil Hayvanların Çocuklara Faydaları

Evcil hayvan beslemek günden güne yaygınlaşan bir aktivite olsa da çocuklara olan mükemmel faydalarını göz ardı etmemek gerekir. Evcil hayvanların çocuklara faydaları ise saymakla bitmez. Bu faydalardan birçoğunu aileler bile verememektedir.

Evcil hayvanlar eskiden daha çok çocuk sahibi olmayan ailelerin tercih etmiş olduğu bir durum iken günümüzde ise bu durum tam tersine dönmüştür. Artık çocuklu aileler evcil hayvanları daha çok tercih etmek istemektedirler. Bunun tam sebebi ise ailelerin bilinçlenmesi olarak kabul edilebilir.

Evcil hayvanların çocuklara faydaları özellikle de ailenin tek çocuğu varsa daha fazla olmaktadır. Tek çocuk kendini daha yalnız hissedeceği için onun bir hayat arkadaşına her zaman ihtiyacı vardır. Bu yalnızlık hissiyatı ise özellikle de çocuklar için oldukça rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkar. Evcil hayvanlar zamanla evde yaşayan bireylerin birer yoldaşı olur ve bu yalnızlık hissi tamamen ortadan kaybolur.

Evcil hayvanlar neden önemlidir?

Hemen hemen her insanın içinde sevgi duygusu bulunmaktadır. Bu sevgi duygusunu paylaşmanın da insana çok büyük faydaları bulunur. Örneğin kişinin kendisine olan güveni artar, yalnızlık hissi kaybolur daha kişi kaygılarından kurtulur. Çocuklar için bütün bu duygular daha da önemli hale gelmektedir. Özellikle de gelişim sürecinde çocukların bu duyguyu paylaşabileceği bir evcil hayvanının olması onu ileride daha güçlü bir kişilik haline getirecektir.

Sevgi ve saygı duygusunun paylaşımının eksik olması durumunda ise özellikle de çocuklar daha sonradan çeşitli psikolojik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Örneğin daha saygısız daha güven vermeyen ve kaygılı bir birey olabilirler.

Sadece çocuklar için değil tüm insanlar için önemli bir durum olan evcil hayvan beslemek, aynı zamanda kişiye bir amaç belirler ve bu amaç da kişinin yaşama tutunmasını sağlar. Yaşam kalitesi daha çok yükselir ve yapacağı işleri severek yapmaya başlar.

Evcil hayvanların çocuklara faydaları nelerdir?

Evcil hayvanların faydalarını en çok da çocuklar alır. Bunun sebebi ise çocukların zekâsı ile hayvanların zekâsı birbirine yakındır. Bir evcil hayvanın bir çocukla anlaşma ihtimali bir yetişkinle anlaşma ihtimalinden 2 kat daha yüksektir. Ancak şunu da unutmamak gerekir beslenen hayvan türüne göre bu faydalar değişebilmektedir.

  • En başta çocuklarda hayvanseverlik sevgisini geliştirir. Bu durum aynı zamanda sevgisini paylaşma yeteneğini de güçlendirerek daha sonraki yaşamında her türlü ilişkide güven verici bir kişiliğe sahip olmasını sağlar. Sevgiye ek olarak saygı kavramı da çocuklarda hayvanla beraber oldukça gelişir.
  • Merhamet duygusunu güçlendirerek diğer insanlara ve çevreye zararsız bir birey olmasını sağlar. Aynı zamanda ailelerin tabir etmiş olduğu hayırlı bir evlat olabilme düşüncesi evcil hayvanla yaşayan çocuklarda çok yüksektir.
  • Özellikle de ilerleyen yaşlarda aşırı önemli olabilecek olan sorumluluk duygusunu geliştirir. Bazı insanlar askerlikten sonra bile bu duyguya sahip olamayabilirken evcil hayvanla birlikte yaşayan çocuklar bu durumu küçük yaşlarda öğrenerek hayata 1-0 önde başlarlar.
  • Çocukların özgüveni üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir. Özgüven de ilerde okul ve iş hayatı için çok önemlidir. Kişinin kendini ifade edebilmesi, seçilebilir olabilmesi için özgüvenin tam olması her daim aranan bir niteliktir.
  • Zeka seviyesini arttırır. Evcil hayvan besleyen çocuklar diğer çocuklara göre matematik sorularını çözebilme yeteneği ve kapasitesi daha yüksek olur. Burada matematik sorusu sadece bir örnektir. Bunu problem çözebilme yeteneği olarak nitelemek de mümkündür.
  • Evcil hayvan besleyen çocuklarda serotonin maddesi salımı daha iyi olduğu için daha sonraki yaşamlarında psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riski azalır. Daha mutlu bir şekilde yaşama bağlanmayı arttırır.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR