Perşembe, Eylül 1, 2022
Ana SayfaBilgisayarFn Tuşu Ne İşe Yarar Ve Nerede Bulunur?

Fn Tuşu Ne İşe Yarar Ve Nerede Bulunur?

Fn tuşu ne işe yarar sorusu zaman zaman sorulabilir. Bilgisayar klavyesindeki her tuş, diğer tuşlarla birlikte nasıl kullanıldığına bağlı olarak çeşitli işlevlere sahiptir. Hangi klavye kısa yollarının mevcut olduğunu ve günlük işlevlerin hızlı bir şekilde nasıl gerçekleştirileceğini bilmek verimli çalışmak için önemlidir. Hemen hemen her laptop ve bilgisayar klavyesinde bulunan “Fn” tuşu, ellerinizi klavyeden çekmeden bir çok işlemi yapmanızı sağlar.

Klavyedeki Fn Tuşu Ne İşe Yarar?

Fn tuşu ne işe yarar denildiğinde taşınabilir bilgisayarlarda “Fn” (veya “FN” veya “İşlev”) tuşu genellikle klavyenin sol alt köşesinde, “Shift” ve “Ctrl” (kontrol) tuşlarının yanında bulunur. Fn tuşları Shift ve Ctrl gibi işlev görür. Yani bir değiştirici gibi, yalnızca başka bir tuşla birlikte kullanıldığında bir şeyler yapar. Örneğin birçok programda, Ctrl tuşunu basılı tutarsanız ve “O” harfine basarsanız, bir dosyayı açabilmeniz için bir iletişim kutusu açılır. Fn tuşu aynı şekilde çalışır. Normalde “F12” anahtarları aracılığıyla “F1” ile birlikte kullanılır.

Yerden Tasarruf Sağlar

Geçmişin daktilolarında harf ve sayı tuşlarından biraz daha fazlası bulunurken, günümüzün bilgisayar klavyelerinde genellikle yaklaşık 100 tuş bulunur. Dizüstü bilgisayarlarda yerden tasarruf etmek yüksek bir önceliktir. Fn tuşu ne işe yarar diye sorgulanırken Fn tuşunun F1 – F12 tuşlarıyla kullanıldığında kullanıcıların 12’den fazla klavye işlevine sahip olduğu bilinmelidir.

Çoğu dizüstü bilgisayarın en üst satırında bulunan F1’den F12’ye kadar etkin programa göre farklı işlevler gerçekleştirir. Örneğin Microsoft programlarında F7 yazım denetimi genellikle çalıştırılırken F5 tarayıcı penceresini yeniler. Fn tuşuyla birlikte kullanıldığında, F1 – F12 tuşları tipik olarak ekran parlaklığı ve kontrastı, ses seviyesi ve CD/DVD kontrolleri gibi donanım kontrolleri sağlar. Bu işlevler, bilgisayarın üreticisine ve özelliklerine göre değişir.

Fn Tuşu Ne İşe Yarar
Fn Tuşu Ne İşe Yarar

Kullanıcı Dostu Klavyeler

Bilgisayar üreticileri, klavyelerini mümkün olduğunca kullanıcı dostu hale getirmeye çalışıyorlar, ancak her bir tuşun üzerindeki çeşitli semboller ve değiştirici tuşların sayısı ile kafaların karışması kolaydır. Kare veya üçgen gibi bir Fn tuşu sembolü arayın. Bu şekil diğer tuşlarda göründüğünde, bu tuşların Fn fonksiyonlarının etkin olduğu anlamına gelir. Bazen Fn işlevleri farklı bir renkle belirtilir. Bazı ThinkPad modellerinde, örneğin, Fn işlevleri tuşlara mavi olarak basılmıştır.

Modele Özgü İşlevler

Bilgisayarınızla birlikte gelen belgeler, Fn tuşunuzun modele özgü işlevleri hakkında daha fazla bilgi içerir. Ayrıca, bilgisayarınızın üreticisine ve model numarasına özel yardım için çevrimiçi arama yapılabilir. Fn tuşu ne işe yarar denildiğinde de bazı bilgisayarlarda, ek işlevleri gerçekleştirmek için Fn tuşunun programlayabileceği unutulmamalıdır.

Bir bilgisayar klavyesindeki her tuş, diğerleriyle nasıl birleştiğine bağlı olarak çeşitli işlevleri yerine getirme yeteneğine sahiptir. Kullanılabilir klavye kısayollarını ve günlük görevlerin nasıl hızlı bir şekilde yapılacağını bilmek verimli çalışmak için önemlidir. Hemen hemen tüm dizüstü ve PC bilgisayar klavyelerinde bulunan “Fn” tuşu, ellerinizi klavyeden çekmeden birçok şeyi yapmanızı sağlar.

Değiştirici Özellik

Dizüstü bilgisayarlarda “Fn”, ya da “Function” tuşu genel olarak klavyenin sol alt köşesinde yer alır. Bu tuşun temel görevi değiştirici olmasıdır. Ayrıca Fn + Ekle tuşuna basılması, dizüstü bilgisayarı hemen “uyku moduna” geçirir. Bu, cihazın ekranını, klavyesini ve bağlantılarını kapatır. Onu tekrar “uyandırmak” için açma/kapama düğmesine basmanız yeterlidir.

Fn tuşu ile çok sayıda işlemin kısa yolla yapılması söz konusudur. Klavye üreticileri bu tuş ile bilgisayar kullanıcılarının işlemleri kısa sürede gerçekleştirmesine imkan sağlamaktadır. Fn tuşu ne işe yarar denildiğinde de bilgisayar kullanıcılarının işlemleri çok fazla tuşa basmadan sonuçlandırmasına imkan sağladığı söylenebilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR