Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaGenelSpor Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

Spor Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

Spor arabalar günümüzde yaygınlaşmaya başladı, lüks kategorisine giren bu araçlar günden güne artmaya başladı. Kendini özel hissetmek isteyenlerin bindiği bu özel araçlar genellikle cabrio veya roadster kasa olmaktadır.

En Büyük Dezavantajı

Spor arabaların yakıtı diğer araçlara oranla daha yüksektir, bu durum ise maddi olarak bütçeyi olumsuz etkiliyor.

Spor arabaları diğer araçlarla kıyasladığımızda 2 kat daha fazla yakıt yakar, bazı spor araçlar ise 3 kat daha fazla yakar, spor araçlara binerek tasarruf etmek imkansızdır. Ayrıca spor arabalara LPG takılmıyor, dizel motor seçeneği bulunmuyor, spor arabaların hepsi benzinli olur.

Diğer Bir Dezavantaj

Spor arabaların yedek parçası pahalı olur, basit bir kazada bile yüksek miktarda masraf çıkar, bu durum maddi olarak kişinin bütçesine zarar verir.

Yapılan büyük bir kazada ise araç tamir edilmez hurda fiyatına satılır, büyük bir kazada çıkan maddi hasar, o aracın yenisini almaktan daha pahalıdır. Durum böyle olduğundan araç hurdaya çıkar.

Konfor ve Güvenlik

Spor arabaların arka koltukları hiç konforlu değildir, küçük bir kasiste bile arkadaki yolcular rahatsız olur. Ön koltuklar konforlu ve rahattır, ama arka koltuklar dar ve konforsuzdur. Arkada 3 kişi binilirse çok sıkışılır ve rahatsız olunur. Çoğu spor araba resmi olarak 4 kişiliktir.

Spor arabalar güvenlik konusunda diğer araçlara oranla güvensizdir, aynı model ve aynı markayı ele alırsak spor araba daha güvensizdir, ayrıca spor arabalarda orantısız güç vardır. Bu durum az bilen sürücüler için kaza sebebidir.

Cabrio Kasa Tehlikesi

Cabrio kasa araba, üstü tamamen açılabilen araba demektir, tüm cabrio kasa arabalar spor araçtır. Cabrio kasa arabayla üstü açıkken takla atmanız demek yüksek oranla can kaybı demek oluyor, güçlendirilmiş şase olsa bile takla atma durumunda tehlike büyük, emniyet kemeriniz takılı olsa bile takla atma durumunda tehlike büyük.

En Uygun Spor Araba Önerisi

Spor araba alacaklar kesinlikle yüksek modelli araba alması gerekiyor, anti patinaj sistemi muhakkak olması gerekiyor, bakımları zamanında eksiksiz yapılmış olması gerekiyor, aksi durumda olan spor araçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Türkiye’de binebileceğiniz en uygun spor araç BMW markasının yüksek modelli M serisidir, S2000 gibi gençlerin peşinden koştuğu araçların devri bitti, artık S2000 gibi araçlar tehlike arz ediyor. Kilometre olarak bir spor aracın ömrü 200.000 kilometredir, ucuz olsun diye yüksek kilometredeki araçları tercih etmek büyük bir tehlikedir.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR