Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaSağlıkTüp Mide Ameliyatı Sonrasında SARKMA OLUYOR MU?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında SARKMA OLUYOR MU?

Tüp mide ameliyatı olmayı düşünenlerin kafasındaki soru işaretlerinden birisi de ameliyat sonrasında oluşabilecek sarkmalardır. Günümüz dünyasında obezite ameliyatları artık sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında oluyor. Özellikle obez olan kişilerin bu ameliyatı olarak kısa süre içerisinde ciddi bir kilo kaybı yaşıyor olması vücudunda çeşitli bölgelerinde sarkmaların oluşmasına neden olabiliyor.

Tüp mide ameliyatı ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için ilgili Tüp Mide ile Mide Küçültme Ameliyatı yazımıza bakabilirsiniz.

Bu konu endişe verici olan bir konu olsa da cerrahinin son dönemlerde gerçekleştirmiş oldu başarı yüz güldüren sonuçları da beraberinde getiriyor dolayısıyla bu gibi sorunlarda basit bir şekilde tolöre edilebiliyor. Ameliyat sonrasında kilonuz aşağılara doğru sabitlenmiş olacağından sonraki süreçteki estetik operasyonlarda daha basit oluyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Mutlaka Sarkma Olur mu?

Mide küçültme ameliyatların her türünde kilo kaybı muhtemeldir. Zaten ameliyat olmanın amacı da bundan kaynaklanır. Bu nedenle de bu ameliyat sonrasında sarkmaların yaşanıyor olması da normal olarak karşılanır. Bir insan kilo almaya başladığında deri yavaş yavaş gerilir ve esner dolayısıyla genişleyen bu deriler zamanla fazlaca büyümüş olacaktır. Sizin bir anda olacağınız bu ameliyat sonrasında anında kilo kaybı olacağından dolayı da deri üzerinde sarkmalar kendisini gösterecek. Bu durum belki dışarıdan bakıldığında çirkin bir görünüm oluşmasına neden olacak ancak bunun da germe operasyonlarıyla giderilmesi mümkün olacaktır. Esnemiş olan deriniz tekrar belli noktalardan gerildikten sonra kendisini onarmaya başlayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Mutlaka Sarkma Olur mu
Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Mutlaka Sarkma Olur mu

Zayıflama sonucunda deri sarkmaları, kilo alma sürecinde yavaş yavaş gerilerek esneyen ve genişleyen derinin altındaki yağ dokusunun hızlı bir şekilde vücuttan atılması sonucunda oluşmaktadır. Yağlar vücudu o kadar hızlı terk edecektir ki, esnemiş derinizin eş zamanlı olarak kendisini toparlamaya olanağı olmayacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında yaşanılacak olan sarkmalar ve boyutları aşağıda belirtilmiş olan faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

  • Hastanın yaşı önemli bir faktördür.
  • Derinin tipi.
  • Daha öncesinde çok kilo alıp vermelerin yaşanmış olması.
  • Ameliyat sonrasında egzersizlerin yapılıp yapılmaması.
  • Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme şekli.
  • Ameliyat sonrasında verilen kilo oranı. 
  • Kilonun ne kadar bir süre içerisinde verildiği.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR