Salı, Ocak 16, 2024
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto ParaTicari Bankacılık Nedir, Görevleri Nelerdir?

Ticari Bankacılık Nedir, Görevleri Nelerdir?

Günümüzde çoğu finansal işlemlerimizi bankalar sayesinde halledebilmekteyiz. Özellikle ticari faaliyetler düşünülünce bankaların hayatımızda büyük bir yer kapladığını görürüz. Bankalar kendi aralarında çeşitli farklılıklar gösterir. Bu bankalar ihtiyaç türüne göre farklılaşır. En fazla kurulan banka ticaret bankalarıdır. Türkiye’de ise ticaret bankacılığı Osmanlı zamanında kurulan ‘Osmanlı Bankası’dır. Günümüze yaklaştıkça banka sayıları ve çeşitleri farklılaşarak gelmiştir. Bu şekilde müşterilerin ihtiyaç duydukları bütün ticari hizmetler, bankalar sayesinde sunulmaktadır.

Ticari Bankacılık Nedir?

Ülkelerin ekonomik yönden ilerlemesi ve ekonomik düzenlerinin sağlanması merkez bankasının olduğu kadar ticari bankalarının da sorumluluğundadır. İsminden anlaşılacağı gibi ticari bankalarda asıl amaç kar etmektir. Bu bankalar hem müşteriye kar ettirirler hem de kendileri kar ederler. Ticari bankalar müşterileri için topladıkları fonun belli kısmını merkez bankası için ayırır.  Bu fonun ayrılması zorunludur. Merkez bankasının bu fonu ayırtmasındaki amaç müşterilerin paralarını korumaktır. Çünkü bankalar müşterilerin parasıyla işlem yaptıkları için buradan komisyon ve faizle para kazanırlar. Yani kazanacakları bu paraya karşılık müşterinin zarara uğramaması için merkez bankasına fon ayırırlar ve bu fonla merkez bankası müşterileri güvence altına alır. İki taraf da ‘kazan- kazan’ şeklinde bir fayda sağlamış olur.

Ticari Bankacılığın Görevleri Nelerdir?

Ticari bankanın bir diğer adı da mevduat bankacılığıdır. Mevduat bankacılığı adı altında da birçok faaliyeti vardır. Bunlardan en önemlisi isminden belli olduğu gibi mevduat toplamaktır. Diğer müşterilere bunları nakdi ve gayri nakdi olarak sunması da mevduat bankacılığının diğer işidir. Bunları da topladıkları mevduatlar sayesinde yaparlar. Genel olarak bankalarının görevi para saklamaktır ticaret bankalarının işlevi farklı olsa bile müşterinin parasını güven içinde saklarlar. Bunların dışında yatırım danışmanlığı aracılık gibi faaliyetlerde de bulunurlar. Diğer yapmaları gereken faaliyetlerin yönetim kurulu tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Diğer bankalarla kıyaslandığı zaman en az işlem yapılan banka çeşididir. Bu tür bankalarda amaç her zaman kar olduğu için müşterilerin avantajlı hizmet alma olasılığı daha yüksektir. Bu bankalar çek ve senet üzerinden işlem yapabilmektedir. Ama bu işlemlerin yapılması için vadesiz mevduat hesabı olması gerekir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR