Zarif Bilgiler

Sigarayı Bırakma Evresinde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

19.10.2018
43
Sigarayı Bırakma Evresinde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

Eskiyi arıyordunuz çünkü önceden yaptıklarınızı artık yapamıyorsunuz. Mesela merdiven çıkarken nefes nefese kalıyor hatta nefesiniz kesiliyor. Sabah uykudan kalktığınız zaman ağzınızda acımsı bir tat. İşte tüm bunların nedeni sigara!

Sigara insan sağlığına kısa sürede olmasa bile uzun vadede çok büyük zararlar veriyor. Üstelik bunu fiziksel olarak da hissetmenizi sağlıyor. Tahmin ediyorum ki hepiniz sigarayı bırakmayı düşünüyorsunuz. Ama sigarayı bırakma evresinde neler yaşayacağınızdan da emin olmadığınız için bu sizi korkutuyor. Sigara içen birinin kafasındaki düşünce ben sigarayı bıraktığım zaman ne yaparım onun yerine neyi koymam gerekiyor, ellerimi nereye koyacağım, nasıl zaman geçireceğim, ya sigarayı bıraktıktan sonra çok fazla kilo alırsam. Tüm bu sorular genel içici olup sigarayı bırakmak isteyenlerin merak ettikleri arasında yer alıyor.

Tiryakilere şöyle bir bakarsanız büyük çoğunluğunun hayatının bir döneminde sigara bırakma girişiminde bulunduklarını görürsünüz. Bazıları başarırken bazıları da başarısız olur. Ama her şeyde olduğu gibi sabretmek ve istemek sigarayı bırakmanın birinci kuralıdır. Siz onu kafanızda bitirmediğiniz sürece onun sizi bırakması mümkün değildir.

Sigara bırakma evresinde yaşayacaklarınız

Sigarayı Bırakma Evresinde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı bırakmaya karar verme aşamasını artık geçtiniz ve bu dönemde sizi nelerin beklediğini de merak ediyorsunuz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına gelin isterseniz vücudunuzda neler olacağına bir bakalım.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişimler

  • Sigarayı bıraktığınızın 20. Dakikasından itibaren vücudunuzda kan basıncınız ve nabzınız normale dönecektir.
  • Sekiz saat sonrasında oksijen düzeyiniz sağlıklı bir insanınkine dönecek bu da kalp krizi geçirme riskinizi düşürecek.
  • 1 gün sonrasında vücudunuz karbonmonoksitten arınacaktır.
  • 2 gün sonra kanınızdaki nikotin azalır.
  • Dilinizdeki tat ve koku duyusu daha hassasiyet kazanır.
  • 72 saat sonra daha rahat nefes alıp vermeye başlarsınız.
  • 2 hafta sonrasında artık vücudunuzdaki tüm dolaşım sistemleri normal seyrine dönecek ve enfeksiyon olma riski azalacaktır.
  • 9 ay sonrasında hırıltılı olan nefes alışverişleriniz ortadan kaybolur.
  • Akciğerleriniz daha iyi çalışır
  • 1 yıl sonra sigaraya bağlı olan kalp hastalığı riskiniz ortadan kalkar.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Yağmurlu ve Soğuk Havada Kıyafet Fikirleri

Havalar artık soğumaya yavaş yavaş başlıyor ve insanlar kıyafetlerinde biraz daha seçici ve özenli olmak zorunda. Bu galerimizde sizin için...

Kapat