Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaSağlıkSigarayı Bırakma Evresinde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı Bırakma Evresinde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Eskiyi arıyordunuz çünkü önceden yaptıklarınızı artık yapamıyorsunuz. Mesela merdiven çıkarken nefes nefese kalıyor hatta nefesiniz kesiliyor. Sabah uykudan kalktığınız zaman ağzınızda acımsı bir tat. İşte tüm bunların nedeni sigara!

Sigara insan sağlığına kısa sürede olmasa bile uzun vadede çok büyük zararlar veriyor. Üstelik bunu fiziksel olarak da hissetmenizi sağlıyor. Tahmin ediyorum ki hepiniz sigarayı bırakmayı düşünüyorsunuz. Ama sigarayı bırakma evresinde neler yaşayacağınızdan da emin olmadığınız için bu sizi korkutuyor. Sigara içen birinin kafasındaki düşünce ben sigarayı bıraktığım zaman ne yaparım onun yerine neyi koymam gerekiyor, ellerimi nereye koyacağım, nasıl zaman geçireceğim, ya sigarayı bıraktıktan sonra çok fazla kilo alırsam. Tüm bu sorular genel içici olup sigarayı bırakmak isteyenlerin merak ettikleri arasında yer alıyor.

Tiryakilere şöyle bir bakarsanız büyük çoğunluğunun hayatının bir döneminde sigara bırakma girişiminde bulunduklarını görürsünüz. Bazıları başarırken bazıları da başarısız olur. Ama her şeyde olduğu gibi sabretmek ve istemek sigarayı bırakmanın birinci kuralıdır. Siz onu kafanızda bitirmediğiniz sürece onun sizi bırakması mümkün değildir.

Sigara bırakma evresinde yaşayacaklarınız
Sigarayı Bırakma Evresinde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı bırakmaya karar verme aşamasını artık geçtiniz ve bu dönemde sizi nelerin beklediğini de merak ediyorsunuz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına gelin isterseniz vücudunuzda neler olacağına bir bakalım.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişimler

  • Sigarayı bıraktığınızın 20. Dakikasından itibaren vücudunuzda kan basıncınız ve nabzınız normale dönecektir.
  • Sekiz saat sonrasında oksijen düzeyiniz sağlıklı bir insanınkine dönecek bu da kalp krizi geçirme riskinizi düşürecek.
  • 1 gün sonrasında vücudunuz karbonmonoksitten arınacaktır.
  • 2 gün sonra kanınızdaki nikotin azalır.
  • Dilinizdeki tat ve koku duyusu daha hassasiyet kazanır.
  • 72 saat sonra daha rahat nefes alıp vermeye başlarsınız.
  • 2 hafta sonrasında artık vücudunuzdaki tüm dolaşım sistemleri normal seyrine dönecek ve enfeksiyon olma riski azalacaktır.
  • 9 ay sonrasında hırıltılı olan nefes alışverişleriniz ortadan kaybolur.
  • Akciğerleriniz daha iyi çalışır
  • 1 yıl sonra sigaraya bağlı olan kalp hastalığı riskiniz ortadan kalkar.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR