Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaSağlıkKarpuz Faydaları Neler?

Karpuz Faydaları Neler?

Karpuzun faydaları özellikle yaz mevsiminde pek çok insan için merak konusu olmaktadır. Karpuz, yaz mevsiminin en sevilen ve en çok tüketilen meyvesidir. Sıcak havalardaki serinletici etkisi nedeniyle sıkça tüketilmektedir. Serinletici etkisinin yanında içerdiği besin maddeleri sayesinde sağlığa oldukça yararlı antioksidan bir meyvedir. Uzmanlar, yaz aylarında, insanların karpuzu mutlaka tüketmesi gerektiğini söylemektedir.

Karpuz Nedir?

Karpuz kabaklıgiller ailesinin bir üyesidir. Bir yıllık bitkidir. Sulu ve tatlıdır. %90’ı sudan oluşmaktadır. Kalın kabuğa sahiptir. Büyük, top şeklinde yeşil ve şeritli bir görüntüsü vardır. 2 ila 10 kilo arasında değişen ağırlığa sahiptir. Uygun iklimde ekildiğinde oldukça dayanıklı olmaktadır. En çok üretilen meyveler arasındadır. Türkiye’de en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretilmektedir. Diyarbakır karpuzu meşhurdur. Yenilen 200 gram karpuz vücuda yaklaşık 60- 70 kilokalorilik enerji sağlamaktadır. Mineral ve vitamin açısından oldukça yararlıdır. Günlük alınması gereken C, A, B1, B5, B6 vitaminlerini ve magnezyum, potasyum minerallerinin bir kısmını almaya yardımcı olmaktadır.

Karpuzun Faydaları

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan karpuz pek çok besin değeri içermektedir. Bu besin değerleri vücuda oldukça faydalıdır. Karpuzun yararları da bu doğrultuda belirlenmektedir. Günde 100 gram karpuz yemek bir günlük C vitaminin 1/5’ini karşılamaktadır. Karpuz yüksek miktarda potasyum içermektedir. Bu yüzden potasyum kısıtlaması bulunan bireylerin doktor kontrolünde yemek listelerine eklemeleri gerekmektedir. Karpuzun cilde etkileri de bulunmaktadır. İçeriğinde çok fazla su olmasından dolayı karpuz; cildi nemlendirmektedir. Cilt kuruluğunu önlemektedir. İçerdiği vitaminler sayesinde cilde parlaklık kazandırmaktadır. Bunlar dışında karpuz yemenin faydaları şöyle listelenebilir;

 • Sıcak havalarda serinletici etkisi bulunmaktadır.
 • Tansiyonu kontrol altında tutmaktadır.
 • Kan basıncını düzenlemektedir.
 • Stresi salgılayan hormonları kontrol altında tutmaktadır.
 • Kalbi korumaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenleyip hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücuttan zararlı bileşenleri atmaktadır.
 • Hafızanın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cilt kuruluğunu önlemektedir.
 • Saç hücrelerine yarar sağlayıp, güçlendirmektedir.
 • Kanser hastalarına iyi gelmektedir. Kanserin etkilerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Karpuz Diyeti Nedir?

Karpuz diyeti kilo vermek isteyen insanların vazgeçilmezi arasındadır. Ağırlıklı olarak karpuz yemeyle gerçekleşen bu diyet türüne ek gıdalarla da takviye sağlanmaktadır. Diyet, bir hafta uygulanmaktadır. Bu süreçte bol su içmek ve yürüyüş yapmak da önem arz etmektedir. Diyet; şeker, hamur işi, tatlıdan uzak durup her öğünde karpuz ve ek sağlıklı gıdalar yenilerek yapılmaktadır. Kronik hastalığı bulunan bireylerin bu diyete başlamadan önce uzman doktora başvurmaları gerekmektedir.

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR