Salı, Ocak 16, 2024
Ana SayfaSağlıkErkeklerde Meme Kanseri Riski Daha Fazla

Erkeklerde Meme Kanseri Riski Daha Fazla

Meme kanseri denildiği zaman akla ilk olarak kadınlar gelmekte. Ancak bu konuda yanlış bilinen önemli gerçek bu rahatsızlığın erkeklerde olma ihtimalinin de yüksek olması. Öyle ki erkeklerde meme kanseri kadınlara göre daha kötü huylu olarak hızlı ilerliyor. Bu konuda kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de erken tanının önemi oldukça fazla olduğundan ayda bir elle kontrol yapılması lazım.

Meme kanseri belirtileri konusunda öncelikle elle kontrol birinci sırada yer almakta. Özellikle ileri yaş olmak üzere her bireyin ayda bir ayna karşısında herhangi bir kitle hissedip hissetmediğini kontrol etmesi erken tanı için yararlı olacaktır. Bunun haricinden memede akıntı, çatlak ya da dokuda farklılık görülmesi de belirtiler arasında bulunuyor.

Erkekte meme kanseri genel olarak başlangıçtan sonraki safhalarda fark ediliyor. Fark edilen her kitle kötü huylu olarak değerlendirilemez. Ancak erkekler kanser daha hızlı bir şekilde yayıldığı için hastalık ölümle dahi sonuçlanabilmekte. Bunun farkında olarak her belirtiyi dikkate alıp tam kontrollerin yapılması ve kötü huylu ya da iyi huylu olduğu kararını doktorunuza bırakmanız gerekmektedir. Kanser tedavilerinden her zaman söylendiği gibi en önemlisi erken teşhis…

Aile içerisinde meme kanseri ile daha önce karşılaşmış bir birey varsa bu kontrolü mutlaka direkt olarak doktor kontrolünde gerçekleştirmeniz gerekmekte. En büyük risk grubu bu kişiler için olurken bunun haricinde sigara da kanseri tetikleyen durumlardan biri.

Erkeklerde meme kütlesi yer almadığı için kadınlarda uygulanan tedavi haricinde farklı yöntemlerde gerçekleşmekte. Meme kanseri tedavisi olarak ameliyat safhasına gelindiğinde erkekte yer alan kütle tamamen alınmakta. Bunun haricinde kol altında yer alan lenf bezlerin ve yağ dokusuna da müdahale ediliyor.

Bazı bireylerde ilaçlardan ya da genetik yapıya bağlı olarak farklı nedenler sonucu meme büyümesi gerçekleşmekte. Bu durumun meme kanseri ile bir alakası kesinlikle bulunmuyor. Meme büyümesi olan kişide kesinlikle meme kanseri vardır tanısı konulamaz. Kişinin elle kontrol yaparak belirtileri arasında yer alan durumlar var mı kontrol etmesi tedbir amaçlı yapılabilir. Ancak bu her bireyin yapması gereken bir kontroldür. Eğer ki meme büyümesi olarak bir sorununuz varsa kendinizi riski büyük gruba katarak korkmanıza gerek yok.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. Erkeklerde meme kanseri olayını ilk defa duydum. Yazınız gayet bilgilendirici olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Bu tarz içeriklerin halkımızı bilinçlendirme de önemi çok büyük. Boş boş youtuberları izlemek yerine böyle faydalı şeyler okumamız gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR