Zarif Bilgiler

Ateş Basması Nedir, Tehlikeli midir?

26.10.2018
49
Ateş Basması Nedir, Tehlikeli midir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Hiç beklemediğiniz bir zamanda vücudunuzda yükselen yanma hissi ve sonrasında oluşan terleme ve mide bulantısı peki bu durum size tanıdık geldi mi? bu makalemizde size ateş basması nedir ve tehlikeli midir? Yoksa ciddi bir hastalığın habercisi midir? Kafanızdaki soru işaretlerinin giderilmesi sağlanacaktır. Bunun içinde dikkatli bir şekilde yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ateş Basması Nedir?

Aslında bu rahatsızlığın tanımlaması adından da anlaşılacağı gibi vücutta ansızın oluşan sıcaklık hissinin artmasıdır. Sıcaklık boyun, göğüs ve yüz bölgesini ciddi anlamda etkiler ve bu bölgelerde aşırı bir yanma oluşur.

Nedeni ise vücudunuzun yapısında bir değişikliğin meydana gelmesi ve vücudunda bu durumu telafi etmek adına reaksiyon göstermesidir. Sıcaklığa bağlı olarak kalbinizin atış hızı yükselecek ve aynı orantıda kan akışınızda hızlanmaya başlayacaktır. Kalp hızlanıp kan akışı daha fazlalaştığında bu kez damarlarda genişlemeler meydana gelir ve yüz boyun bölgenizde bir yanma hissetmeye başlarsınız. Hatta bu yanma bir süre sonrasında kızarıklığa da dönüşebilir.

Ateş Basması Nedir

Ateş Basması Nedir

Bu durumun geçmesi ise 15-20 dakikayı bulacaktır. Bu halin geçmeye başlaması sonrasında ise içinizi biz üşüme hissi kaplayabilir 10-20 dakika boyunca da bu şekilde bir hissi yaşadıktan sonra normale dönmeye başlarsınız. Bu rahatsızlığın haftada birkaç defa ya da günde birkaç defa süren halleri söz konusu olabilecektir.

Ateş Basmasının Ortaya Çıkma Nedeni Nedir?

Genelde bayanların menopoza giriş dönemlerinde sıklıkla karşılaşmış olduğu bu durum kadın için yeni bir dönemin başladığının da habercisi olacaktır. Çünkü kadında östrojen ve profesteron hormonlarında dengesizlik meydana gelmeye başlayacaktır. Tıbben bu durumun neden kaynaklanmış olduğu resmen açıklanmamıştır ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz hormonların etkisi fazladır. İnsanın ensesine yakın olan bir yerde vücudun sıcaklık kontrolünü sağlayan bir merkez vardır genelde yukarılarda hissedilmesinin nedeni de budur.

Sıcaklık basmasının yalnızca menopoza bağlı olduğunu da söyleyemeyiz. Gençlerde ve yetişkinlerde de bu durum meydana gelebilir. Özellikle alkol, sigara ya da benzer uyuşturucu madde kullanan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Bu maddelerin sağlığa zararının yanı sıra aynı zamanda vücuttaki iç ısıyı da artırdığı bilinir.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. isminaz dedi ki:

    Menopoza giren kadınlarda çok oluyor. Annemde menopoza girmeden önce ve girdikten sonra hep ateş bastığını söylüyordu. Kışın evin içinde şortla dolaşıyor o derece yani 🙂

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
İlişki Problemleri ve Çözümleri

İlişkiler çeşitli nedenlerden dolayı sorunlara yol açabilir, ancak zayıf iletişim çoğu zaman bazı insanların bu problemleri çözmekte zorlandıkları bir nedendir.

Kapat