Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaSağlıkAğız Kanseri Nedir Nasıl Oluşur?

Ağız Kanseri Nedir Nasıl Oluşur?

Ağız kanseri oluşumunda, ağız dibinde en sık etkilenen dil ve mukoza zarıdır, ek olarak damak, diş etleri de kanser olabilir. En sık görülen kanser türü ise, skuamöz epitelinde oluşan kanserdir. Ancak bütün ağız tümörleri kötü huylu değildir. Bunlar dahi tedavi edilmediklerinde, kötü huylu kansere dönüşebilirler. En çok ağız kanserine yol açan faktörler arasında, sigara içmek, dudak tiryakiliği, alkol tüketimi, yaşın ilerlemesi, ağız protezlerinden gelişen ağız yaralanmaları, kötü beslenme gibi etkiler sayılabilir.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Ağız kanserini önlemek için kötü alışkanlıkları bırakmak yani alkol ve sigarayı bırakmak ve 6 ayda bir dişçiye gitmek önlem olarak gereklidir. Ağız ve diş sağlığını kontrol ettirmek yararlı olabilir, ağız kanserinin semptomlarına baktığımızda ağzın arka planında belli bir alanda oluşan beyaz noktalar görülmesi bir belirtidir. Bu tür vakaların dörtte biri kansere yol açar yine ağız içerisinde aşırı koyu kırmızı alanlar oluşabilir. Bunlar aşırı derecede keskin semptomları olarak kabul edilir. Ek olarak 2 haftadan uzun süre iyileşmeyen ağız ülseri, dökülen dişler, dil şeklinin ve ağız şeklinin değişmesi, takma dişlerin rahatsızlık vermesi gibi belirtiler tam olarak ağız kanseri belirtisi olmasa bile doktora görünmeyi gerektirirler.

Ağız Kanseri Tetkiki


 Bütün kanserlerde olduğu gibi ağız kanserinde erken tanı her zaman kanserle mücadelede lehinize olacaktır. Ağız kanseri varlığında teşhis için doktor, oral mukoza hücrelerinin intravital örneklerini biyopsi ile alarak incelemeye yollar. Yüzde 100 teşhis için bu yöntem kullanılabilir. Kanserin kesin olarak teşhis edilmesi için biyopsi şarttır. Ağızdaki yaralı bölgenin yüzeyinden fırça ile bir parça alınarak ağrısız bir şekilde örnek alınabilir. Ya da insizyon biyopsisi adı verilen bir yöntemle lokal anestezi altında örnek alınabilir. Manyetik rezonans görüntüleme endoskopik ultrason muayenesi gibi tetkikler de yapılır. 

Ağız kanseri Tedavisi


Ağız kanserinin tedavisi cerrahidir, kemoterapi ve radyasyon terapisti ile beraber bu tedavi yürütülür. Ameliyattan sonra Konuşma terapisti psikolog ve protez uzmanı da tedavinin ilerleyen süreçlerinde hastaya yardımcı olurlar. Amaç hastanın eski yaşamına dönmesini sağlamak için en iyi yöntemleri uygulamaktır. Hastalarda cerrahi tedaviyi desteklemek için radyoterapi yöntemi, ve kemoterapi [ ilaçlarla tedavi] birlikte yapılır.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. Kanserin bir çok çeşidini duymuştum ama ağız kanserini ilk defa duyuyorum. Bu tarz bilgilerin internet ortamlarında daha çok yaygınlaşıp şüphe halinde herkesin doktoruna gözükmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok güzel bilgilendirme ve bilinçlendirme makalesi olmuş. Elinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR