Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaGenelAraç Su Eksiltme Nedenleri

Araç Su Eksiltme Nedenleri

Otomobil – Araba Neden Su Eksiltir?


Vasıtalarda su kaçağı daha çok iki şekilde oluşmaktadır.  Bunlardan biri motorun içinde oluşan görünmeyen su kaçaklarıdır. Diğeri ise dış soğutma bölümünde yer almaktadır.

Oluşan kaçaklar soğutma mekanizmasının hemen hemen her yerinde olabilir. Genellikle kolayca tespit edilir.  Kolayca tespit edilme nedeni ise sızdırma, damlama, püskürtme gibi belirtileri olmasıdır. En önemli belirtisi ise motorun çok ısınmasıdır. Bu görülen ilk belirtidir. Motorun aşırı ısınması sonucu hararet göstergesinin sürekli arttığı görülür. Böyle bir durum yaşıyorsanız aracınızın kaputunu açın ve motor hortum ya da radyatörde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.


Su Eksilmesi Nerelerde Oluşabilir?

Devir-Daim Pompası Arızalı Olabilir


Devir-daim pompasındaki milin aşındığını görüyorsanız soğutma sıvısının sızdırma ihtimali olduğunu bilmelisiniz. Su milin altında yer alan havalandırma deliğinden akacaktır. Ayrıca iki parçaya sahip bir ünite olduğundan gövde ve arka kapak arasında bulunan contanın da su sızdırma ihtimali vardır. Söz konusu pompanın içindeki herhangi bir sorundan dolayı da su kaçağı görülebilir. 

 

Su Radyatörü Çatlamış Olabilir


Titreşim ve sarsıntılar sonucu taşıtınızın alt ve üst hortum bağlantılarında gevşeklik oluşabilir ve bu bölgelerde sızıntı meydana gelebilir. Gevşeyen bölgeler ivedilikle sıkılmalı eski haline döndürülmelidir. Yine kapakta ve musluk tabasında sızıntılar meydana gelebilir. Araç sürerken eğer araca taş çarpmışsa radyatör plakalarının çatlamış ya da delinmiş olduğunu görebilirsiniz.

 

Hortum Patlak Olabilir


Sıcak su hortumları ve radyatör gibi bölgelerde çatlak, yarık, delik oluşmuşsa soğutma sıvısı bu bölümden sızar. Ve püskürtme şeklinde kendini belli eder.

 

Donma Tıpası Üzerinde 


Motor ve silindir bloklarının yan taraflarında bulunan dökme tıkaçları ve genleşme mantarlarına; blok mantarları, donma tıpaları adı verilir. Motor donarsa blokun çatlamaması adına suyun dışarı atılması sağlanır ve zamanla tıpa da çürüme görüleceğinden kısa sürede değiştirilmesi gerekir. Araba bu sayede daha iyi çalışacaktır.

 

Kalorifer Peteğinde Kaçak Olabilir


Isıtma, havalandırma ve klima biriminin içinde yer alan kalorifer peteğinde oluşan sızıntıları çoğu zaman görüş alanımız içinde olmadığı için fark edemeyiz. Eğer torpidonun alt kısmından otomobil paspasına damlama oluyorsa bilin ki kalorifer peteğinde bir sızıntı söz konusudur. Bir başka belirti ise aracınızın camlarının buğu yapmasıdır.

 

Silindir Kapak Contası Yandıysa

Eğer sızıntı içeride ise bunun sebebi genellikle silindir kapak contası bölümünde yer alan sorundan kaynaklanır. Conta da hasar varsa motor hararet yapacaktır. Motorun çok ısınması contaya zarar verir. Ya da gün geçtikçe conta deforme olup yarılma görülebilir. Hasarlı olan conta görevinin yapamayacağından suyu silindir blok kısmına sızdırır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR