Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaSağlıkSemizotu faydaları nelerdir?

Semizotu faydaları nelerdir?

Semizotu, çeşitli sağlık yararları sağlamaya fayda sağlayan bir bitkidir. Bunlardan bazıları, kilo vermeye, sağlıklı bir kalbin korunmasına, rahatsızlıkların ve gastrointestinal hastalıkların tedavisine yardımcı olmak ve çocukların büyümesini ve gelişimini olumlu yönde etkilemeyi içerir.

Semizotu nedir?

Geleneksel olarak Çin tıbbında çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır, bilimsel olarak Portulaca oleracea olarak bilinen semizotu, sulu yaprakları ve rengarenk çiçekleri içeren bir çalıdır. Portulacaceae bitki ailesine aittir ve Hindistan’da, Avrupa ülkelerinde ve Orta Doğu ülkelerinde çok yaygındır.

Semizotu kolayca yetiştirilir ve bu nedenle bazen çok besleyici ve kuru olmayan topraklar da dahil olmak üzere hemen hemen her tür mahsulü istila edebilecek bir yabani ot olarak kabul edilir. Ancak sağlık için birçok besleyici ve yararlı özellikleri olan bir bitkidir.

Semizotu faydaları nelerdir?

 1. İyi yağ kaynağıdır.
  Esansiyel omega-3 yağ asitleri, vücudun tek başına üretemediği iyi bir yağ kaynağıdır, bu da onu diyet yoluyla tüketmeyi gerekli kılar.
  Semizotu, alfa-linolenik asit (ALA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) formlarında düşük toplam yağ içeriğine ve büyük miktarda omega-3’lere sahiptir. ALA, bitki kaynaklı birçok gıdada bulunurken, EPA en çok balık gibi hayvansal ürünlerde bulunur.
 2. Antioksidan etkisi
  Semizotu antioksidan bileşikler açısından çok zengindir. C, E ve A gibi antioksidan özelliklere sahip vitaminlerin varlığı birçok hastalığın önlenmesinde büyük bir yardım sağlar.
 3. Kardiyovasküler sağlık
  Önceki iki yararın kardiyovasküler sağlıkla ilgili çok faydası var. Hem iyi yağların varlığı hem de semizotunda bulunan antioksidan içeriğinin yüksek olması, kalp sağlığını korumaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Çalışmalar, kötü kolesterolü azaltmanın yanı sıra, omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdaların kalp krizi ve felç gibi hastalıkların riskini azalttıklarını sunmuşlardır.
 4. Yüksek mineral içeriği
 5. Göz Sağlığı
  Göz sağlığı, büyük ölçüde semizotu tüketiminden yararlanır. Bunun esas olarak sebzede A vitamininin varlığının olmasıdır. Bu vitamin, dejenerasyon ve katarakt gibi problemleri önleme yeteneğinden dolayı gözü geliştirmek için önemlidir. Buna ek olarak antioksidan etkisi, gözlerin hücrelerine zarar veren zararlı şeyleri engellemeye yardım eder.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR