Zarif Bilgiler

Kripto Para Nedir? Amacı, Felsefesi ve Mantığı Nedir?

Kripto Para Nedir? Amacı, Felsefesi ve Mantığı Nedir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

Kripto para nedir? Kripto paralar,  son birkaç yılda son derece popüler hale geldi. Binlerce yeni şirket kuruldu. Farklı işletmeler, ihtiyaçlarına ve pazarlarına kripto paraları nasıl entegre edebileceklerine dair yöntemler keşfettiler. Peki ama tam olarak kripto para birimi nedir? Adından da anlaşılacağı gibi, bir kripto para birimi, şifreleme ile güvence altına alınan bir dijital para birimidir. Kısaca çıkış amacına ve felsefesine göz atalım…

Kripto Paranın Çıkış Amacı

Temel işlevlerinden biri, dolandırıcılık ve sahteciliği önlemek için kriptografiye dayanan bir eşler arası ekonomik sistemde bir değişim aracı olarak çalışmaktır. Çoğu kripto para birimi sistemleri dağıtılmış ve dünyanın her tarafına yayılmış bir bilgisayar ağı tarafından dağıtılmıştır. Bununla birlikte, çeşitli derecelerde desantralizasyon vardır ve bazı kripto paralar diğerlerine göre daha merkezi olarak kabul edilir. 

Kripto Paranın Felsefesi

Ademi merkeziyetçi olmak, kripto para birimlerinin tek bir kurum tarafından kontrol edilemeyeceği, devletler ve bankalar gibi merkezi bir otoriteye güvenilmediği anlamına gelir. Finansal işlemler, aracılara ihtiyaç duymadan kullanıcılar (P2P) arasında doğrudan meydana gelebilir.

Merkezi ekonomik sistemlerden farklı olarak, kripto para birimi birimlerinin yayınlanması ve yönetimi, programlanmış algoritmalara ve kriptografik kanıtlara dayanan ağ mimarisi tarafından belirlenir. Başka bir deyişle, kripto para biriminin nasıl çalışması gerektiğini tanımlayan önceden tanımlanmış bir kurallar kümesi  vardır. Buna protokol denir.

Tüm işlemler iletişim ağı ağları tarafından doğrulanır ve onaylanmış işlemler kalıcı olarak, çoğu kripto para birimi sistemlerinin temel bileşenlerinden ve temel teknolojilerinden biri olan “Blockchain” olarak adlandırılan sisteme kaydedilir.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatil Yerleri

Tahmin ediyorum ki çoğu kişi tatil planlamasını yapmak için havaların ısınmasını bekliyor ama bu demek değil ki yalnızca yazın tatil...

Kapat