Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaSağlıkSabahları Oluşan Nefes Darlığı

Sabahları Oluşan Nefes Darlığı

Günün her saatinde oluşabilen nefes darlığı problemi özellikle de sabah saatlerinde daha yoğun hissedilebilir. Bu içeriğimizde sabahları oluşan nefes darlığı problemin hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Nefes darlığı kişilerin genel olarak nefesi içlerine çekmedeki güçlük olarak tanımlanabilir. Böyle anlarda kişi akciğerlerini tamamen oksijenle dolduramadığı için bir huzursuzluk hissine kapılır. Durup dururken ortaya çıkabilen bu durum belirli eylemler sonucu da gerçekleşebilir. Örneğin merdiven çıkarken veya herhangi bir spor faaliyeti yaparken bir anda tıkanıklık oluşabilir.

Bütün bu sebeplerin dışında genellikle sıcak havalarda nefes darlığı problemlerinde artış gözlemlenir. Fiziksel problemlerin dışında bazı dönemlerde psikolojik olarak da nefes darlığı problemi ile karşılaşmak mümkündür.

Sabahları oluşan nefes darlığının sebebi nedir?

Üst tarafta nefes darlığının ne zaman ortaya çıkabileceğinden bahsetmiştik. Nefes darlığının kendini en çok gösterdiği zamanlardan birisi de sabah saatleridir. Özellikle akciğer problemi yaşayan insanlar sabah uyandıklarında zorlanmaların arttığını belirtirler.

Bu durumun en net sebebi ise sabah saatlerinde nemli havanın daha yoğun olmasına bağlı olarak oksijen alımının zorlaşmasıdır. Nemin en az olduğu zamanlar gece saatleridir. Özellikle de yaz aylarında deniz kıyısında bir yerde yaşıyorsanız sabahları nefes darlığı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.

Tabii ki bu durumların dışında sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, alkol tüketiminin yoğun olması, nefes alışverişinde yapılan yanlışlar da nefes darlığı oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Sabahları oluşan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Bu durumun birçok belirtisi olmasına rağmen kolay bir şekilde nefes darlığı olduğu anlaşılır ancak bazen mide ekşimesi ile nefes darlığı birbirine karıştırılmaktadır.

Özellikle de akşam 19:00’dan sonra yenilen ağır yiyecekler ertesi gün mide ekşimesine sebep olur ve bu durumun neticesinde de sabah saatlerinde mide ekşimesine eşlik eden bir nefes darlığı problemi ile karşılaşılır.

Bunun dışında hırıltılı bir şekilde nefes alışverişi, nefes almada güçlük, halsiz hissetme durumu, boğulma hissine kapılmak, nefes içe çekildiğinde göğüste bir acı hissetmek, öksürüğün yoğun olması, nefes alamama sebebiyle erkenden uyanmak gibi birçok belirtisi bulunmaktadır.

Sabahları oluşan nefes darlığı nasıl tedavi edilir?

Öncelikle sebebi ne olursa olsun nefes darlığını yok etmek için hareketli bir yaşam tarzını benimsemiş olmak gerekir. Zararlı alışkanlıklar varsa bırakılmalı ve bununla birlikte beslenme tarzına da dikkat edilmelidir.

Gerekiyorsa uyku pozisyonu değiştirilmelidir. Örneğin sağ tarafa dönük şekilde yatmak akciğerlere daha çok baskı yapacağı için nefes darlığı probleminin oluşması ihtimalini de arttırır.

Ayrıca aşırı kilolar da nefes darlığının temel sebepleri arasında yer alır. Nefes darlığı probleminin tamamen düzelmesi için ideal kilonuzda olmanız gerekir. Bunun için internette yer alan hesaplama sitelerine girerek günlük ne kadar kalori alarak zayıflayacağınızı öğrenebilirsiniz. Ne kadar fazla kiloya sahipseniz harcayacağınız kalori miktarı da o derece yüksek olmalıdır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR