Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaHayata dairPırlanta Şekilleri Neler? Pırlanta Kesimleri

Pırlanta Şekilleri Neler? Pırlanta Kesimleri

Pırlanta şekilleri bu değerli taşların güzelliğini ve değerini belirleyen en önemli etmendir. Pırlanta almak için şekil yani kesim yöntemlerine de dikkat edilmelidir. Çok farklı şekillerde bulunabilen pırlanta çeşitleri şıklığı ve özel anlamları kesim şekilleri ile gösterebilmektedir.

Yuvarlak Pırlanta

Pırlanta modelleri arasında en sık bulunabilen pırlanta çeşidi olan yuvarlak pırlantalar özellikle tektaş yüzükler için tercih edilmektedir. Taban kısmı üst kısımdan gelecek olan ışığın dönüşünü en iyi şekilde göstermek için külah şeklinde yapıya sahiptir. Üzerinde toplamda 58 yüzey bulunur ve her bir yüzey ışıltıyı en güzel şekilde yansıtacak şekilde kesilmiştir. Bu sayede yuvarlak model pırlantalar en sık tercih edilen modeller arasında bulunur.

Kare Kesim Pırlanta

Prenses kesim pırlanta olarak da bilinen bu pırlantalar keskin ölçülere sahiptir ve tektaş yüzük modelleri için farklı bir etki yaratmak için kullanılmaktadır. Kare kesim pırlantalar görünümleri itibariyle hem modern hem de geleneksel yapıyı temsil etmektedir.

Oval Kesim Pırlanta

Oval kesim pırlanta çeşitleri yuvarlak kesim pırlantaya benzemesine rağmen uç kısımları daha sivri yapıdadır. Modern görünümü ile günümüzde en sık tercih edilen pırlanta çeşitleri arasında yer almaktadır. Özellikle yapısı ile daha parlak bir görünüm sunmaktadır. Uzun olmaları nedeniyle optik bir yanılsama da yaratırlar ve aynı karat büyüklüğünde olan yuvarlak kesim modellere göre daha büyük gözükürler.

Damla Pırlanta

Pırlanta kesimleri arasında damla pırlantalar özellikle kolye çeşitlerinde tercih edilen pırlanta türüdür. Görünümü damlaya benzediği için bu isimle anılan bu pırlantaların ebat ve ölçülerinde belirgin bir standart bulunmamaktadır ve modele göre farklılık gösterebilir. Genel olarak ise 58 faset yani yüzeyden oluşması tercih edilmektedir. Yuvarlak yapısı sayesinde de ışığın iç kısmından geçerek yansıma yapmasına olanak tanıyan bu modeller farklı bir etki yaratmak için kullanılmaktadır.

Zümrüt Kesim Pırlantalar

Zümrüt kesim pırlantalar farklı pırlanta kullanmak isteyenlere hitap etmektedir. Bu pırlantalar diğer pırlanta çeşitlerine göre daha az parlaklık gösterir. Ama ince ve yayvan yapıları yüzünden berraklığı da en üst düzeyde göstermektedir. Berraklığın ön planda olduğu pırlanta seçimi için zümrüt kesim pırlanta almak daha doğru bir tercih olacaktır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR