Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiKöpeklerde Aşırı Salya Akması

Köpeklerde Aşırı Salya Akması

Köpeklerin yemeği gördüklerinde bile ağızlarından salyalar akıtması, birçok hayvan sahibinin şikayet etmesine yol açabilir. Ancak, köpeklerin akıttığı bu salya normal olarak görülür. Köpekler heyecanlanıp mutlu olduklarında, korktu hissettiklerinde, kimi zaman da çok sevdiği ödül mamasını gördüklerinde salya üretirler.

Bu normal olarak kabul edilir; ancak salya üretiminin normalden fazla olması durumunda, üretilen yutulamaması bir sorun yaratır. Aşırı salya üretimi “Pityalizm” diye adlandırılır. Tükürük bezlerinde sürekli ve aşırı tükürük salgılanması ile meydana gelir. Kimi durumlarda anatomik bozukluklar sebebiyle veya yutkunmayı engelleyecek durumlarda da gözlenir.

Bu durumlar da köpeklerin ağız çevresinde ve dillerinde yaralara, yanma hissine neden olur.

Salya Akması Nedenleri Nelerdir?

Birçok önemli görevi üstlenmiş olan, beyin sapında bulunan ve Saliver Nükleus’un uyarımı ile salgılanan salya, normalden fazla gözlendiğinde hayvan sahiplerinin şikayet etmesine yol açar.

Salya akmasının aşırı gözlenmesinin birden fazla nedeni vardır:

  • Yutkunmayı engelleyecek yabancı cisim yutmalarında
  • Ülserde
  • Zehirlenmelerde gözlemlenebileceği gibi;
  • Felç durumunda
  • Tetanoz
  • Kuduz gibi nörolojik hastalıklarda da ortaya çıkar.

 

Özellikle büyük ırk olarak tanımlanan köpeklerdeki dudak kenarlarında görülen hastalıklar, nöbete sebep olan rahatsızlıklar, tümörler, alerjik reaksiyonlar, ilaç veya besin zehirlenmeleri, ağız çevresindeki yaralanmalar, diş hastalıkları, iltihaplar, kimi iç organ hastalıkları aşırı salya akmasının sebepleri olarak görülür.

Sürecin Gözlemlenmesi Gerekir

Hayvan sahipleri, özellikle, ortaya çıkan aşırı salya üretiminin ne kadar süredir gerçekleştiğini gözlemlemesi gerekir. Bu gözlemin sonuçları, aşırı salya akmasının nedeni konusunda, fazlasıyla yararlı olacaktır. Nitekim hayvan sahiplerinin hayvanları üzerinde, gözlem konusunda, başarılı olmaları hayvanlarının sağlığı için olumlu etki gösterir.

Dolayısıyla “köpek ne zamandır aşırı salya akıtıyor, belli dönemlerde bu salyalar artıyor mu, sadece yemek gördüğü zaman mı yoksa bazı özel durumlarda da mı salya artışı görülüyor?” sorularının doğru cevapları, doğru tedaviye ulaşılmasına yardımcı olur.

Salya Akması Tedavisi Olur Mu?

Bazı ırklar aşırı salya üretilmesine daha yatkın olurlar. Köpeği tanımak, gözlem sürecine doğrudan yardımcı olacak bir etkendir.

Dolayısıyla hayvan sahiplerinin, mutlaka, anormal olan salya üretimine karşı, bir hastalık belirtisi olabileceği sebebiyle, dikkat etmeleri gerekir.

Sebebi ne olursa ne olursa olsun, aşırı salya üreten köpek mutlak surette bir veteriner hekime götürmeli ve veteriner hekimin tavsiyesi alınmalıdır. Veteriner hekimi sebep olan etkeni bulup o doğrultuda bir tedavi programı uygulayacaktır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR