Perşembe, Eylül 1, 2022
Ana SayfaTelefonTelefon SD Kart Görmüyor Hatası Nasıl Çözülür?

Telefon SD Kart Görmüyor Hatası Nasıl Çözülür?

Cihazınızın hafıza kartını okumamasının birden fazla nedeni olabilir. SD kartın manyetik bölümünde meydana gelen bozulmalar, telefonun kartı taktığınız bölmede meydana gelen aşınmalar ve yazılım problemleri yaşanan sorunların başlıca nedenleri arasında gelmektedir.

SD Kart Görünmüyor Hatasının Giderilmesi Yöntemleri

İlk olarak yapmanız gereken en önemli çözüm yöntemi, hafıza kartın manyetik, parlak sarı olan alanın ve cihaza takılan alanın temizlenmesidir.

Basit fakat en etkili çözümlerin başında manyetik kısmın temizliği gelir. Okullarda kullanılan silgiler ile dikkatlice bu alan silinerek temizleme yapılmaktadır. Bu alanı temizlemede ki amaç zaman geçtikçe hafıza kartlarının manyetik alanlarının oksitlenme yapmasıdır.

Temizleme işlemlerinde kullanılan diğer bir yöntem ise kartın manyetik alanının temizliğidir. Bu uygulamada hatanın giderilmesine çözüm olmaz ise kartın takıldığı yuvanın da temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaparken kartın yuvasına hiçbir şekilde yuvaya zarar verecek bir cisim sokulmaması gerekmektedir.

Yuvayı temizlemek için küçük bir peçete yardımıyla silinmesi veya fön makinesi gibi bir cihazla temizlenmesi yeterli olacaktır. Çünkü kart yuvaları genellikle toz ile dolabilmekte ve bu durum da SD kartların okunmasını engellemektedir. Eğer biriken toz tabakası çok fazla ise dikkatli bir şekilde toplu iğneyle de temizlik yapılabilir.

SD Kart Biçimlendirilmesi

Kart yuvasının ve kart üzerinde yapılan temizlik işlemleri işe yaramadıysa kartınızı yeniden biçimlendirme yapmanız ve sonra tekrar denemeniz gerekmektedir.

Kartınızı bir bilgisayara taktığınızda kart içinde ki bilgilere ulaşabiliyorsanız biçimlendirme yapabilirsiniz. Eğer kartınız çalışmıyorsa biçimlendirme işlemi yapılmaz.

Biçimlendirme işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra SD kartınızı telefonunuza takıp tekrardan deneyebilirsiniz.

SD Kart Neden Bozulur?

Hafıza kartları, telefon kartlarına göre daha nazik yapıda olduğundan daha sık ve çabuk arıza vermektedirler. Hafıza kartlarının genel olarak bozulmalarının nedenleri telefonlarda yuvasından çıkartırken direkt olarak çıkartılmasıdır. Telefondan çıkartırken öncelikle telefonunuzu kapatmanız gerekmektedir.

Aksi halde SD kart hasarlı ve mevcut kartı değiştirin şeklinde bir hata alırsınız. Bilgisayar üzerinden kartınızı çıkartırken sağ alt simgeden donanımı güvenli kaldır seçeneğini seçip kaldırmak gerekmektedir.

SD Kart Hatası Giderilmedi İse Ne Yapmalıyım?

Bütün anlatılan işlemleri yapıldıktan sonra sorun hala çözülmediyse en son başka bir hafıza kartını kendi cihazınıza takarak çalıştırmayı deneyin. Eğer takmış olduğunuz bu kart çalışıyorsa sizin hafıza kartınız arızalı demektir.

Cihazınıza taktığınız diğer kartlarda hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız telefonunuzun kart yuvasında problem var demektir. Sorunu gidermek için cihazınızı götürerek kart yuva değişimi yapılması gerekmektedir.

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR