Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaHayata dairKitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yapılacaklar

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yapılacaklar

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak pek çok kişinin istediği ancak tam olarak yerine getiremediği bir durum olarak öne çıkıyor. Ancak doğru kararlar alındığında ve bunlar uygulamaya geçirildiğinde kitap okuma alışkanlığını kolayca kazanabilirsiniz.

Hangi Kitapları Okuyacağınıza Karar Verin

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için en önemli nokta hangi kitapları okumanız gerektiğine doğru şekilde karar vermenizdir. Doğru kitap tercihi hem kitaplar ile ilgili olan bağınız güçlendirecek hem de daha fazla kitap okuma isteği uyandıracaktır.

Bu aşamada ilginizi çeken konulara odaklanabilirsiniz. Örneğin tarihten hoşlanıyorsanız tarih kitapları okuyabilir veya aşk öyküleri seviyorsanız aşk romanları okuyabilirsiniz. Kitap okumanın önünde en büyük engel yanlış kitapları bitirmeye çalışmaktır. Bu durumdan kurtulduğunuzda başarılı bir okur olma yolunda önemli adım atabilirsiniz.

Kitapları Anlamlandırın

Kitap okuma alışkanlığı için önemli noktalardan birisi de okuduğunuz kitapları yaşamınızda anlamlandırabilmenizdir. Havada kalacak, size uzak olacak veya günlük yaşam pratiklerinize uygulayamadığınız kitaplar sizi yeterince tatmin etmeyecektir. Daha da önemlisi sonrası için okuma alışkanlıklarınızı kötü etkileyecektir. Bu yüzden hayata dair merak ettiklerinize yanıt bulabileceğiniz kitapları okumak daha iyi bir okur olmanızı tetikler. Bu sayede sonraki kitapları okumak için de önemli istek duyarsınız.

Sıkıldığınız Kitabı Bırakın

Kitap okurken sıkılma durumu yaşıyorsanız sıkıldığınız kitabı bırakabilme özgürlüğünü hissetmelisiniz. Eğer kitap size zor gelmişse, içine bir türlü girememişseniz bu durumda yapacağınız en iyi şey kitabı bırakmak ve yeni bir kitaba başlamaktır. Özellikle ödev bilinci ile okunmaya çalışılan kitaplar bir süre sonra yorgunluk vereceği için okuma hızınız açısından ket vurucu görevde olacaktır. Bu türden sorunlar yaşamamak ve her zaman kitapları yakından takip edebilmek için sıkılmayacağınız kitapları seçebilirsiniz.

İyi Kitaplar Seçmeye Özen Gösterin

Kitap kurdu olmak için iyi kitaplar seçmek önemlidir. Kötü kitaplar seçtiğinizde kitap okurken geçirilen zaman size vakit kaybı olarak gelebilir. Ancak alanında önemli sayılan kitapları okuduğunuzda başka kitaplar okumak için de istek duyarsınız. Bu durum ise iyi bir okur olmanızı sağlar. İyi kitaplar her alanda kendisini gösterir. Özellikle edebiyat okuru olmak için mutlaka popüler kitaplardan uzak durmalısınız. Popüler kitaplar bir dönem popüler olan ancak daha sonra unutulan kitaplardır. Çünkü bu kitaplar her okumada yeni deneyim sunmaz ve aslında var olan şeyleri tekrarlamakla yetinir. Ancak iyi kitaplar okura her zaman yeni şeyler katar ve yeni okumalara da açık olur.

Klasikleri İhmal Etmeyin

Her ne kadar klasikler çoğu kişi için göz korkutucu olarak geliyor olsa da klasikleri asla ihmal etmemelisiniz. Klasik tabiri kitaplar için her okumada yeni bilgiler sunan, okurun kitap ile kendisini özdeştirdiği ve her şeyden önemlisi her döneme hitap eden eserler için kullanılır. Dolayısıyla klasik kitaplardan bulabilecekleriniz oldukça fazladır. Klasik kitaplar ile yaşam görüşü, yaşam pratikleri, başkalarına davranma yöntemleri gibi çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Bu noktaların üzerinde yeterince durduğunuzda ise kitap okuru olmanızdan dolayı büyük bir mutluluk duyacaksınızdır. Aynı zamanda diğer klasik kitapları okumak için de isteğiniz oluşur.

Klasikler de kendi alanlarına göre farklılık taşıdığı için yapılan listelere çok fazla kulak asmamanız da yararlı olur. Örneğin Madam Bovary okumak size sıkıcı gelebilir ve gününüze hitap etmeyebilir. Bu durumda tüm klasiklerin aynı olmadığını bilmek ve diğer klasiklere yönelmek klasikleri okuma alışkanlığını kazanmanız için size yardımcı olacaktır.

İyi bir okur olmak her zaman az da olsa kitap okumaktan geçer. Bu noktayı da asla unutmamanız gerekir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR