Cuma, Eylül 9, 2022
Ana Sayfaİlgimi çekenlerKargalar Düşündüğünüzden Daha Akıllı

Kargalar Düşündüğünüzden Daha Akıllı

Tarih boyunca insanlar bu kuşların zekasına hayret etmişlerdir. Çok zekiler, onları biraz ürpertici bulabiliriz. Kargalar, tüm kuş türleri arasında en büyük beyin beden oranına sahiptir, fakat bir karga beyni sadece bir insan parmağının büyüklüğündedir. Peki ne kadar akıllı olabilirler?
Kargaların zekası ile ilgili örneklerden önce kısa bir anekdot: 2004 yılında yapılan bir araştırma, kargaların Bonobo maymunlarından daha akıllı olduğunu ortaya çıkardı. Bu gerçek, onları insanlardan sonra en zeki yaratıklar haline getirmektedir.

İnsan Yüzlerini Tanıyorlar
Bir karga, bazı zamanlarda sizden daha akıllı olabilir çünkü bireysel olarak insan yüzlerini tanıyabilir.

Diğer Kargalar Hakkında Konuşurlar
Kargalar karmaşık bilgileri diğer kargalarla paylaşır. Yapılan araştırmalara göre, şiddetin yoğunluğu, ritmi ve süresi olası bir dilin temelini oluşturuyor gibi görünüyor. Aynı zamanda, derin bir melodi repertuarına sahiptir.

Araçları Kullanıyor ve Sorunları Çözüyorlar
Kargalar ustaca araçlar üretebilir. Çubukları mızrak ve kanca olarak kullanmanın yanı sıra, kargalar daha önce hiç telle karşılaşmamış olsalar bile alet yapmak için teli bükebiliyor.

Yeni Durumlara Uyum Sağlıyor
Kargalar insan dünyasında hayata adapte olmuştur. Ne yaptığımızı izliyor ve bizden öğreniyorlar.

Et Yiyorlar
Kargalar memeliler, amfibiler, sürüngenler, yumurtalar ve kartallar gibi küçük hayvanları yerler. Ayrıca böcek, tohum, tane, fındık, meyve, böcek olmayan eklembacaklılar, yumuşakçalar, solucanlar ve hatta diğer kuşları da yerler.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR