Perşembe, Eylül 8, 2022
Ana Sayfaİlgimi çekenlerGeri Dönüşüm Nedir? Neden Önemli?

Geri Dönüşüm Nedir? Neden Önemli?

Geri dönüşüm ile çevreyi, doğayı koruyabilir ve maliyetleri düşürebilirsiniz. Geri dönüşüm dediğimizde çoğumuzun aklına kâğıt toplayıcılar geliyor, büyük bir sevinçle alınan buzdolabının dışarı atılmış kartonlarını arabasına yüklenip giden kâğıt toplayıcılar… Kar, kış, yağmur, gün ve güneş demeden bulduğu plastik, kâğıt ve demirleri toplayan bu adamlar ne yapıyor, yaptıkları iş neye yarıyor? Bunları anlatacağım, eminim bilmediğiniz pek çok detayı öğrenmiş olacaksınız.

 

Geri Dönüşüm Neden Önemli?

Dünya kötü bir sona doğru gidiyor, küresel ısınma son yıllarda özellikle herkesin dilinde bunu sebebi kaynakların doğru kullanılmaması, tüketim çılgınlığı vs. arttırılabilir. Geri dönüşüm zaten daha önce kullanılmış bir kaynağı tekrar ham madde haline getirip kullanıma sunmaktır.

Yani bir buzdolabı kartonu geri dönüşüme sokulup atıyorum koli oluyor, o koli için tekrar bir ağaç kesilmiyor dünyaya daha az zarar verilmiş oluyor.

Dünyanın daha yaşanabilir olması için geri dönüşüm önemli, dünya üzerinde bazı devletler çöp satın alıyor. Neden?

Aldıkları çöpler ile öz kaynaklarını daha az kullanıyor ve üretim yapıyorlar bu hem maliyet azaltma hem de üretim arttırma noktasında çok büyük avantaj sağlıyor.

Kâğıt Geri Dönüşümü Nasıl Oluyor?

Kâğıtlar, gördüğümüz kâğıt toplayıcılar tarafından geri dönüşüm alanlarına getirilir. Cinlerine göre bu kâğıtlar ayırılır örneğin; parlak kâğıtlar, ince kâğıtlar ve kartonlar vs. gibi.

Bu kâğıtlar gerekli gruplama yapıldıktan sonra makinalarda öğütülür. Sodyum, Sodyum Karbonat ve Hidroksit olan suda bu öğütülen kâğıtlar bekletilir. Liflerine ayrılan kâğıt hem temizlenmiş ve mürekkeplerinden ayrılmış hem de hamur haline gelmiş olur.

Hamur haline gelen kâğıtlar baskı yapılarak şekillendirilir ve suyundan tamamen ayrıştırılır. Son olarak rulo şekli verilen bu kâğıtlar yeniden kullanılması için firmalara satılır.

Plastik Geri Dönüşümü Nasıl Oluyor?

Benzer işlemler plastik için de yapılır, küçük parçalara ayrılan plastikler eritilerek elyaf haline sokulur sonrasında kalıplarla tekrar kullanılır.

Cam Geri Dönüşümü Nasıl Oluyor?

Camlar toplanır ve kategorize edilir, sonrasında baskı makinalarında küçültülür. Ayrıştırma işlemi renklere göre de yapılır. Son olarak küçültülmüş parçalar eritilir ve tekrar kullanıma hazır hale gelir.

Kaynakların doğru kullanılması, daha yaşanabilir bir dünya ve gelecek nesiller için çok önemli. Bu konuda bir bilinç oluşması hepimizin faydasına olacaktır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR