Zarif Bilgiler

Hızlı Okumanın Yolu Aslında Kolay!

04.10.2018
37
Hızlı Okumanın Yolu Aslında Kolay!
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Uzunca bir araştırma yaptım bilmediğim pek çok şey öğrendim. Aslında hızlı okumak o kadar da teknik bir konu değilmiş ve önemli olan nokta pratikmiş bu beni rahatlattı gelin beraber detaylarına bakalım.

 

Çok Okuyun

Boş zamanlarınızda bol bol kitap okuyun, hatta kendinize boş zamanlar oluşturun ve kitap okumaya zaman ayırın. Aylık ve haftalık hedefleriniz olsun, aylık 2 kitap ideal bir hedef bunun çok altında kalmamaya çalışın. Kaliteli eserler ve kelime, dil bilgisi eksikliği olmayan yazarlar okuyun.

Okuduğunuzu Anlayın

Çok okumak tek başına yetmiyor okuduğunuz anlamaya çalışın, hayal kurun, okudukça sayfalar arasında birbirini bağlayan olaylar, eşyalar bulun.

Unutmayın okumak tek başına yeterli değil, okuduktan sonra sizde kalanlardır “önemli olan”.

Parçadan “Bütüne”

Okurken harflere değil başlarda kelimelere yoğunlaşın, sonrasında cümlelere ve paragraflara odaklanmaya ve bütünü daha kolay anlamaya başlayacaksınız.

Örnek; Bn bu akşm çk gzl br ymk yptım ama yiymedim.

Yukarıdaki cümleyi rahat bir şekilde okuyorsunuz çünkü harfler değil kelimeler önemli sizin için, siz bütüne bakabiliyorsunuz evet bunu okuyabiliyorsanız yapabilirsiniz!

Soru Sorun

Okuma yaparken sürekli olarak beyniniz soru sorsun; ne, nerde, nasıl, kim, kimle, ne zaman 5N1K olarak geçen bu soruları olaylara karşı sormaya alışırsanız olayları anlamanız kolaylaşır.

Anlamanız kolaylaşırsa tekrar okumak zorunda kalmaz ve okuduğunuzda tek seferde anlamış olursunuz.

Göz Gezdirin

Kendinizi hazır hissettiğinizde satır bazlı okuma yerine hızlı göz gezdirmeleri deneyin, yukarıdan çapraz şekilde aşağıya olacak şekilde okuma yapın ve yukarıdaki adımları bunu yaparken uygulayın.

Aklınızda neler kaldığına bakın her denemenin sonunda emin olun bir adım daha ilerlediğinizi fark edeceksiniz.

Yukarıdaki adımları belli bir düzende devam ettirdiğinizde okumanız güçlenecek, okuduğunuzu anlamaya ve bunu normalden daha hızlı yapabilmeye başlayacaksınız. Öneri ve sorularınızı yorum olacak paylaşabilirsiniz (:

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Chrome İçin Kullanışlı Faydalı Eklentiler

Tarayıcı olarak dünyanın diğer yarısı gibi genellikle Chrome kullanıyorum, ama ilk kurulan hali ile hiç eğlenceli ve işlevsel değil. İyi...

Kapat