Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaGenelHızlı Okumanın Yolu Aslında Kolay!

Hızlı Okumanın Yolu Aslında Kolay!

Uzunca bir araştırma yaptım bilmediğim pek çok şey öğrendim. Aslında hızlı okumak o kadar da teknik bir konu değilmiş ve önemli olan nokta pratikmiş bu beni rahatlattı gelin beraber detaylarına bakalım.

 

Çok Okuyun

Boş zamanlarınızda bol bol kitap okuyun, hatta kendinize boş zamanlar oluşturun ve kitap okumaya zaman ayırın. Aylık ve haftalık hedefleriniz olsun, aylık 2 kitap ideal bir hedef bunun çok altında kalmamaya çalışın. Kaliteli eserler ve kelime, dil bilgisi eksikliği olmayan yazarlar okuyun.

Okuduğunuzu Anlayın

Çok okumak tek başına yetmiyor okuduğunuz anlamaya çalışın, hayal kurun, okudukça sayfalar arasında birbirini bağlayan olaylar, eşyalar bulun.

Unutmayın okumak tek başına yeterli değil, okuduktan sonra sizde kalanlardır “önemli olan”.

Parçadan “Bütüne”

Okurken harflere değil başlarda kelimelere yoğunlaşın, sonrasında cümlelere ve paragraflara odaklanmaya ve bütünü daha kolay anlamaya başlayacaksınız.

Örnek; Bn bu akşm çk gzl br ymk yptım ama yiymedim.

Yukarıdaki cümleyi rahat bir şekilde okuyorsunuz çünkü harfler değil kelimeler önemli sizin için, siz bütüne bakabiliyorsunuz evet bunu okuyabiliyorsanız yapabilirsiniz!

Soru Sorun

Okuma yaparken sürekli olarak beyniniz soru sorsun; ne, nerde, nasıl, kim, kimle, ne zaman 5N1K olarak geçen bu soruları olaylara karşı sormaya alışırsanız olayları anlamanız kolaylaşır.

Anlamanız kolaylaşırsa tekrar okumak zorunda kalmaz ve okuduğunuzda tek seferde anlamış olursunuz.

Göz Gezdirin

Kendinizi hazır hissettiğinizde satır bazlı okuma yerine hızlı göz gezdirmeleri deneyin, yukarıdan çapraz şekilde aşağıya olacak şekilde okuma yapın ve yukarıdaki adımları bunu yaparken uygulayın.

Aklınızda neler kaldığına bakın her denemenin sonunda emin olun bir adım daha ilerlediğinizi fark edeceksiniz.

Yukarıdaki adımları belli bir düzende devam ettirdiğinizde okumanız güçlenecek, okuduğunuzu anlamaya ve bunu normalden daha hızlı yapabilmeye başlayacaksınız. Öneri ve sorularınızı yorum olacak paylaşabilirsiniz (:

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR