Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaSağlıkİncir Faydaları Neler?

İncir Faydaları Neler?

İncir faydaları içermiş olduğu diyet lifleri, mineraller, vitaminler ve antioksidanlar ile sağlanmaktadır. Mevsiminde tüketilen incirler, içerisinde bulunan bu besin maddeleri sayesinde pek çok alanda yarar sağlamaktadırlar.

İncir Faydaları Nelerdir?

İncir faydaları insan vücudunun pek çok farklı alanında işlev gösterebilmektedir. Bu alanların ise şu şekilde sıralanabildiği görülmektedir;

  • İncir, içeriğindeki yüksek miktarda vitamin ve minerallerle hücre yenilenmesine katlı sağlamaktadır.
  • Günlük alınması gereken kalsiyum, demir, B vitaminleri, magnezyum ve fosforu bir kısmı incir ile vücuda alınabilmektedir.
  • İncir, kan basıncını düzenleyen potasyum mineli bakımından zengin olması dolayısıyla basıncı dengede tutmaktadır.
  • İncir içeriğinde yüksek miktarda diyet lifi bulunması, zayıflamak isteyen kişilerin diyet programları içerisinde yer almasını sağlamaktadır.
  • İncir, vücuda zararı dokunabilecek bakterilere karşı kişiyi korumaktadır.
  • Fosfor ve kalsiyum içeriği sayesinde diş ve kemik sağlığının gelişmesi açısından fayda sağlamaktadır.
  • İçeriğindeki benzaldehit isimli madde sayesinde, kansere karşı koruyucu özellik bulundurmaktadır. Bu sebeple çoğu kanser hastasının beslenme planlarında yaş ya da kuru incirin yer alabildiği görülmektedir.
  • Kuru incirin müshil oluşumunda etkisi bulunmaktadır.
  • Çıban ve siğil oluşumuna karşı incir kullanılmaktadır. İncir yapraklarındaki süt, siğile sürülerek iyileşmesi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda kurutulan incir yaprakları da çıban oluşumunun geçirilmesi için kullanılabilmektedir.

İncirin Zararı Var Mıdır?

İncirin yararları, insan vücudu üzerinde pek çok olumlu gelişmeye yol açmakla birlikte alerjisi olan bireylerde olumsuz durumlara da yol açabilmektedir. Bu sebeple özellikle kauçuk ya da huş polenine alerjisi olan kişilerin incir tüketmemeleri önerilmektedir. Tüketmeleri dahilinde olumsuz bir durumla karşılaşmalarında ise en kısa süre içerisinde bir uzaman danışmaları gerekmektedir.

İncir Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

İncir tüketimi konusunun kişiden kişiye değişebileceği bilinmektedir. İncir, içeriğindeki pektin enzimi nedeni ile kolesterolün düşürülmesine fayda sağlamaktadır. Bu amaç için incirin, günlük 2 adet yenmesi önerilmektedir. Normal şartlar altında ise günde 2-3 incir yenmesi önerilmektedir. İncirin çok fazla tüketilmesi, karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir. Bu durumun nedeni olarak, glisemik indeksinin yüksek olduğu gösterilmektedir. Bu sebeple, incir tüketimi ile ilgili olarak çeşitli sorunlar yaşayacak kişilerin diyetisyenlerine danışmaları önerilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR