Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaTeknolojiEv Stüdyosu Kurmak İçin Gerekenler

Ev Stüdyosu Kurmak İçin Gerekenler

Kaliteli bir ev kayıt stüdyosu için, iyi bir mikrofon, sağlam bir mikrofon standı, yalıtım sistemi ve sesinizi kaydetmek için gereken diğer parçalara ihtiyacınız olacaktır. 

Bir mikrofon seçerken, kesinlikle kulaklık mikrofonlarından uzak durun. Bunlar kaliteli ses için değil, kolay kayıt için tasarlanmış cihazlardır. Bunun yerine, sade mikrofonlar üzerinde biraz araştırma yapın. Örneğin şarkı söylemek, podcasting için tasarlanmış bir mikrofon üzerinde yapılmamalıdır.

Mikrofonunuzu seçtikten sonra, kalitesini artıracak ara elemanlara göz atmanız gerekir. Kaliteyi artıracak başka bir araç, mikrofonu genellikle yaylar veya elastik bantlar üzerinde askıya alan bir mikrofon yuvasıdır. Bir masa gibi nesnelere bir mikrofon konulduğunda, sadece istenen sesi değil, aynı zamanda üzerinde oturduğu yüzeydeki titreşimlerin oluşturduğu sesi de kaydeder. Mikrofon yuvası ise, bu titreşimleri en aza indirir. 

Sesi kaydetmek için kullanılan elektronik ürünler, kullanılan mikrofonun türüne önemli ölçüde bağlıdır. Ön amplifikatörler ve mikserler, mikrofon ve kayıt cihazı arasındaki sesi yönetir, bu da düzenlemeden önce ses sorunlarını ortadan kaldırır. Onlar da değişebilen kayıt cihazına bağlanırlar. Bazı kişiler, tek bir teknik problemin kayıt kaybına neden olma olasılığını en aza indirdiklerinden bağımsız ses kayıt cihazlarını kullanırlar.  

Diğerleri doğrudan bir bilgisayara doğrudan kayıt yapma seçeneğini tercih eder. Bu, kişisel bir karardır, ancak Youtuber olmak isteyenlere, araştırmaları için kullanması için Youtube’daki iki seçenek arasında birçok karşılaştırmanın olduğu belirtelim. Youtube üzerinden karşılaştırımalara dair pek çok video izleyebilirsiniz.

Ev Stüdyosu Kurmak İçin Neler Gerekiyor? sorusunu yanıtladık. Ayrıca sizin de sorularınız varsa yorum kısmından iletin cevaplandıralım…

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR