Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaTeknolojiMars'ta Tarım Yapılır Mı?

Mars’ta Tarım Yapılır Mı?

Mars’ta tarım yapmak, Mars’a insan gönderilmesi konusunun gündeme gelmesinin ardından ortaya çıkan bir düşünce olarak görülmektedir. Bu anlamda Mars’ta tarım yapmak adına pek çok proje geliştirilmeye başlanmaktadır. Geliştirilen bu projeler kapsamında, Mars’ta tarım yapılabileceğine dair bir umut ışığının yer aldığı görülmektedir.

Mars’ta Tarım Yapılabilir Mi?

Mars’ta tarım yapma konusunda halihazırda pek çok projenin yürütüldüğü bilinmektedir. Bu projelerin aşamalarına bakıldığında, Mars’ta tarım yapılabilmesi ile ilgili bir umut olduğu görülse de aynı zamanda pek çok engelin de yer aldığı bilinmektedir. Mars’ta yer alan toprakların demir oksit içeriğinin yüksek olması, hava sıcaklığının düşük olması, buz kütlesi oluşumları, radyasyonun fazla olması gösterilen bu engeller arasında yer almaktadırlar.

Mars’ta tarım uygulamasının yapılabilmesi için ilk olarak, dünyada güneş enerjisinin tutulması sonucunda oluşan sera etkisinin benzerinin yaşanması gerekmekte. Bu konu hakkında çalışmalar yürüten bilim insanları, bu engellerin aşılabileceği ile ilgili sinyaller vermektedirler.

Mars’ta Hangi Tarım Ürünleri Yetiştirilebilir?

Mars’ta tarım uygulamalarının başlaması durumunda, hangi bitkilerin yetişmesinin elverişli olacağı ile ilgili de bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar içerisinde yaklaşık 45 farklı bitki, Mars’ta yer alan toprak yapısı ile benzer olan topraklarda test edilmişlerdir. Sonuçlara bakıldığında ise; domates, mısır, fasulye, bakliyat gibi yiyeceklerin yetiştirilmesinin henüz mümkün olmadığı gözlemlenmiştir. Fakat çalışmalarda; marul, roka, ıspanak, börülce, sarımsak, lahana, soğan gibi sebzelerin yetişebileceği ile ilgili de bazı veriler bulunmuştur.

Mars’ta İklim ve Toprak Koşulları Nasıldır?

Mars’ta yaşam koşullarına bakıldığında, birkaç yüzyıl öncesine oranla büyük bir değişimin gerçekleştiği görülmektedir. Bu değişimlerden iklim ve toprak koşullarının da etkilendiği görülmektedir. Birkaç yüzyıl öncesinde okyanuslara ve ılıman bir iklime sahip olan Mars, günümüzde bu özelliklerini yitirmiş bulunmaktadır. Mars’ın yüzeyinde herhangi bir su kaynağının bulunmadığı ve iklim koşullarının da tarım yapılması için büyük engeller taşıdığı bilinmektedir. Bu anlamda Mars’ta tarım işleminin yapılabilmesi için tüm bitkilerin sıcak ve basınçlı ortamlarda, atmosferin, nemin ve sıcaklığın ayarlanabilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili araştırmalar yürüten uzmanlar, yakın gelecekte mümkün olmasa da bu koşulların sağlanabileceğini vurgulamaktadırlar.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR