Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaSağlıkHuzursuz Bacak Sendromu Hastalığı Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Hastalığı Nedir?

Huzursuz bacak sendromu hastalığı aynı zamanda huzursuz bacak dürtüsü olarak da bilinmektedir. Temelinde bir hareket bozukluğu olan bu hastalıkta oluşan hisler sebebiyle kişi aşırı derecede huzursuz olur. Bu huzursuzluğu gidermek amacıyla da beyinden gönderilen mesajlar doğrultusunda bacaklar hareket ettirilir. Hafif hafif yürüyüşler yapmak oluşan bu hissin huzursuzluğunu bayağı azaltır.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı nedir sorusunun cevabı ise bu kadar kısa değildir. İnsanların yaşam süreci boyunca her dönemde bu hastalık oluşabilir ancak ilk başlarda belirtileri ağır değildir. Müdahale edilmezse zaman geçtikçe uykusuzluğa kadar gidecek belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Yaşlılık durumuna göre de değişkenlik gösteren bu belirtiler ileri yaş hastaları aşırı derecede rahatsız edebilir. Bu durumlarda da mutlaka ilaç tedavisi alınması gerekebilir. Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi bu hisler beyinden geldiği için huzursuz bacak sendromu hastalığı ile genellikle nöroloji ilgilenmektedir.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı neden oluşur?

Hastalığın neden oluştuğuna dair kesin kanıt olmamakla birlikte birçok uzman çeşitli öngörüler ile hastalığın sebebini araştırmaktadır. Bu kapsamda hastalığa sebep olabilecek birçok teori ortaya atılmıştır. Teorilerden bir tanesi göre beyinde bir miktar üretilen ve kasları hareket ettirmeye yardımcı olan dopamin maddesindeki bir bozukluk sebebiyle bu hastalığın oluştuğu öngörülmektedir.

Ayrıca vücutta herhangi bir hormon eksikliği veya bazı antidepresan ilaçlarının yan etkilerinin de bu sendromu oluşturduğuna dair güçlü kanıtlar mevcuttur.

Erkeklerde kadınlara göre daha çok görülme ihtimali vardır ancak kadınların da hamilelik döneminde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Özellikle hamilelik sürecinin son 3 ayında HBS görülebilir. Hamilelikten sonraki aylarda hormon dengesi düzeldiği için HBS de yavaş yavaş ortadan kalkar.

Bazı araştırmalara göre de aşırı alkol tüketimi, madde bağımlılığı ve sigara kullanımı da HBS’ye sebep olabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı belirtileri nedir?

En büyük belirtisi engellenemeyen bacakları hareket ettirme dürtüsü olarak karşımıza çıkan huzursuz bacak sendromu hastalığında, geceleri ağırlaşan dürtüler, sabit kalındığında ortaya çıkan hareket ettirme isteği, çeşitli zamanlarda ortaya çıkan bacak seğirmeleri gibi belirtiler de gözlemlenebilmektedir.

Hastaların ilk şikayetleri bu dürtülerin bacak üzerinde olması sebebiyle ismine HBS denilmiştir ancak bazı durumlarda bu dürtüler kollar veya vücudun başka bölgeleri için de gerçekleşebilir. Bu durumlar çok nadirdir ama bacaklar üzerinde oluşan bu duygu her zaman kuvvetle muhtemeldir.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı nedir sorusunun yanıtını net olarak vermiş olduk. Bu hastalığın tedavisi de ilgili bölüm doktoruna gidilerek yapılabilir. Özellikle de demir eksikliği gibi durumlarda hastalığın etkileri basit bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Nörolojik ve psikolojik temelleri de olan bu hastalığın stres, depresyon sebebiyle oluşumu da mümkündür. Bu sebepten oluşmuşsa da doktor genellikle yaşam tarzının değişimine yönelik tavsiyeler verecektir.

Hastalıktan korunmak için aşırı hareketsiz yaşamdan kaçınılmalı, düzenli olarak beslenilmeli ve spor yapılmalıdır. Özellikle de demir alımı için belirli bir miktar kuruyemiş tüketilmelidir. Uyku düzenini de korumak en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı belirti sonrası

  • Bunlara arasında ilk olarak masaj yapmak gelmektedir. Özellikle de bacakların arka kısımlarına hafif hafif dokunmak çok yararlı olacaktır.
  • Kas gevşetici gibi ilaçlardan faydalanarak rahatlamaya çalışmak.
  • Dışarıda 20-30 dakikalık yürüyüş yapmak.
  • Çok soğuk su olmamak şartıyla duş almak.
  • Uyku saatinde verimli bir şekilde uyuyabilmek için her akşam aynı saatlerde yatağa yatmak ve sabah yine aynı saatlerde kalkmak.
  • Aşırı kahve, kola veya diğer gazlı içecek tüketimi de HBS’ye sebep olabilir. Bu içecekleri hastalığın belirtilerinin olduğu gün içmemek bile belirtileri hafifletecektir.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR