Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiHamster ve Ginepig Benzerlikleri Nelerdir?

Hamster ve Ginepig Benzerlikleri Nelerdir?

Öncellikle Ginepig (Guinea pig) nedir? Hamster ile farklılıkları nelerdir? Sorularına kısaca bir bakalım. Hayvanlar aleminde hemen hemen birbirinin aynısı olan cinsler mevcuttur. Gine domuzu hayvanlar aleminde hamsterlara çok benzetilmektedir. Guinea pig nedir diyenler için hamster ile farklı olduklarını söylememiz gerekmektedir. İlk bakanlar için birbirine çok benzeyen bu iki cins uzun süreli araştırmalar sonucunda birbirine o kadar da çok benzemediklerini kanıtlamış oldular. Hamster ile ginepig arasında olan farklılıklara bakmaksızın önce ikisini de bireysel olarak incelemek gerekmektedir.

 

Ginepig  ve Hamster Hakkında Bilinmeyenler

Ginepig yaygın adı ile gine domuzu olarak bilinmektedir. Güney Afrika kemirgen ailesi olarak bilinmektedir. Şişman vücut yapısına sahip gine domuzunun bacakları orantısızdır. Küçük ve kısadır. Guinea pig kokar mı diyenler için kokma yaptığını söylememiz gerekmektedir. Gine domuzları da aynı zamanda kuyruğu olmayan kemirgen olarak bilinir. 15 ile 20 cm arasında boyları mevcuttur. Bu sevimli kemirgen hayvanlar için aşağı yukarı yarım ile 1 kilo arasında oldukları söylenebilir. Asya ve Avrupa ülkelerinde hamsterlar barınmaktadır. Gevrekler hamsterin ana besin maddesidir. Ufak meyveler, yapraklar ve kökler hamsterların ana besin kaynaklarıdır. Meyveleri anlık yemek için değil de depolamak için kullanırlar. Gececi özelliği de hamsterların farklı olmasını sağlamaktadır.

 

Ginepig ve Hamster Arasındaki Benzerlikler

Fazlasıyla birbirine benzeyen bu iki hayvan her ikisi de kemirgen ailesinden gelmektedir. Her iki hayvanın da kemirgen ailesinden geldiği bilinmektedir. Her ikisi de aynı soydan olsa da farklı ailelere aittir. Guinea pig özellikleri bakımından da oldukça çeşitlidir. Ginepig ve hamsterlar diş ve ağız yapısı olarak da birbirine çok benzer. Gececi olmaları da en bilinen özellikleridir.

 

Ginepig ve Hamsterlar Arasındaki Farklılıklar 

Aynı soydan gelmelerine rağmen her ikisi de farklı ailelere mensuptur. Belirleyici ve ayırıcı farklılıkları mevcuttur. Gine domuzları hamsterlerdan en az 5-10 cm arasında daha uzundur. Gine domuzları daha çok yemeye, alana ihtiyaç duyarlar. Ginepig yavrusu oldukça küçüktür. Hamsterların 25’e yakın türü ve cinsleri doğada bulunmaktadır. Gine domuzları 5-7 yıl arasında bir ömre sahipken hamsterlar 2 ile 3 yıllık ömre sahiptir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR