Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaSağlıkAkinezya Hareket Yavaşlaması Nedir?

Akinezya Hareket Yavaşlaması Nedir?

Akinezya hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır, nörolojide parkinson akinezisi kavramı vardır, kardiyolojide yine yavaş çalışmayı ifade etmek için kalp akinezisi kavramı kullanılmaktadır. Kısacası akinezi ya hareket yavaşlaması ya da hareket bozukluğu olarak tanımlanır. Dolayısı ile hastada kas hareketleri zorla olmaktadır bu hastalığın diskinezi ile karıştırılmaması gerekiyor.

 

Yaşlılarda Sık Görülür

 Yaşlılarda sık görülen Akinezya hareket yavaşlaması tıpta beyindeki nöronların progresif yok olması ile karakterize olduğu için Parkinson hastalığının bir işareti olarak görülmektedir. Parkinson hastalığının 3 tetikleyicisi titreme sertlik ve Akinezya olarak belirtilmektedir. Kardiyoloji alanında ise kalp kası hareketlerinin azalması bu durumu ifade etmektedir. Kalp krizi Kalp kasının azalması ile oluşmaktadır. Dolayısıyla Bu hastalık son derece ciddi ve tehlikelidir 

Parkinson Hastalığının Belirtisidir

Bu durumun Parkinson hastalığının bir belirtisi olabileceğini ifade etmiştik hastada karmaşık hareketler eş zamanlı koordineli ve tekrarlayan hareketler istemsiz eylemler ortaya çıkmaktadır. Hasta bu hareketleri yaparken çok yavaş bir şekilde yapmaktadır ve büyük bir yorgunluk hissetmektedir yolda yürürken kısa adımlar atar yolun ortasında durabilir. Kazaya sebep olabilir. 

Komplikasyonları Azaltmak

Hastada komplikasyon riskini azaltmak için genellikle hasta gözlem altına alınarak doktor tarafından değerlendirmeye alınır, beyinden kaynaklı otomatizma kaybının telafi edilmesi sağlanmaya çalışılır. Bunun için hastaya özel bakım ve özel egzersizler yaptırılarak yardımcı olunmaya çalışılır. Hastanın aktif bir yaşam tarzı sürdürmesi sağlanmaya çalışılır. Gerekirse hasta yoga seanslarına gönderilerek vücuda daha fazla kan gitmesine imkan tanınır çünkü yoga egzersizleri binlerce yıldır uygulanmakta ve birçok fiziksel yarar sağlamaktadır. Ek olarak fizyoterapistler meslek terapistleri ve konuşma terapistleri de bu rehabilitasyona katılırlar. Bu hastalara ilaç veriliyor mu? Elbette,  ilaç olarak dopamin agonistleri veya antikolinerjikler doktor tarafından reçete edilebilir. Buradaki tüm amaç hastanın hareket kabiliyetini yeniden tesis etmek ve Akinezya hastasının yaşam koşullarını iyileştirmektir. Akinezya hastaları, tedavi görmezlerse daha kötüye giderler, hareketleri gittikçe kısıtlanmaya başlar. Kaslar erimeye ve kasları yöneten beyin hücreleri de yok olmaya başlar. Hasta en ileri düzeyde bitkisel yaşama mahkum olabilir. Hastalık genelde yaşlı insanları etkiliyor.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR