Salı, Ocak 16, 2024
Ana SayfaSağlıkGıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Gıda zehirlenmesi belirtileri kişide en sık mide bulantısı olarak başlar ve daha sonra farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar. İlk başta kusan kişi gıdadan zehirlendiğini anlamayabilir. Daha sonra kanlı ishalin ortaya çıkması gibi belirtiler boy gösterdiği zaman, kendisinin yemiş olduğu bir gıdadan dolayı midesinin bulandığını ve zehirlendiğini anlar. Bu iki sebep ise gıda zehirlenmesi belirtileri içerisinde en sık şekilde görülür.

Bu gibi durumda ise mutlaka hastaneye gidilmesi gerekir. Kendi imkanlarınız ile gıda zehirlenmesini geçirmeye kalkarsanız, bu durum sizlerin başına daha tehlikeli bir sorun çıkartır ve sonu ölüme kadar gidebilir. Bu yüzden gıda zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıktığını anladığınızdan itibaren, önemsememezlik yapmadan acele davranıp hastanenin acil bölümüne gidiniz.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi, bazı toksinleşmiş gıdaların birbiri ile karışarak ve bu gıdaların insan sindirim sistemine girerek ortaya çıkarmış olduğu olumsuz bir hastalıktır. Bu organizmaların içerisinde bazı virüsler ve parazitler bulunmaktadır. Bu parazitlerin sindirim sistemine vermiş olduğu zararlar ise, kişide gıda zehirlenmesine yol açmaktadır.

Gıdaların bu parazitleri ve virüsleri bünyesinde barındırması ise, yanlış saklama koşulları ile ortaya çıkar. Bu durum ise gıdanın bozulmasına ve kişinin yediği zamanda zehirlenmesine neden olur. Özellikle kontamine yiyecekleri yiyen bir kişide gıda zehirlenmesi durumu daha önce meydana gelir. Bu durum karşısında sağlık hizmetlerine giden kişiye, gıda zehirlenmesi tanısı konur ve tedavi süreci bu şekilde başlar.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Gıda zehirlenmesi anlaşılmasının nedenleri hemen ortaya çıkmaz. Arada geçen bir kaç saat zaman dilimi sonrasında gıda zehirlenmesi olan kişide, mide bulantısı ve kanlı ishalin oluşması gibi durumlar ortaya çıkar. Listeria ve nörovirüs gibi bakterilerin gıdayı bozması ve kişi bozulmuş gıdayı yediği zaman, bu virüslerin ortaya çıkarmış olduğu olumsuz durum gıda zehirlenmesine neden olabilirler. Kusma ve ishalden başlayarak kişide daha kötü durumlar boy gösterir.

Gıda zehirlenmesi yaşayan bir kişi kusma ve ishal gibi durumlar ile karşılaşmadan önce, kendisinde şiddetli karın ağrısı ve baş dönmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Aradan zamanın geçmesi ve kişinin hayatının olumsuz şekilde etkilenmesi durumunda, konuşacak hale gelemez ve yediği gıdadan dolayı zehirlendiği anlaşılır. Bu gibi durumda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Sağlık kuruluşunda ise gerekli olan gıda zehirlenmesi tedavisi sürecine başlanır.

 

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi belirtileri arasında üç önemli etken kendini belli eder. Karın ağrısı ile başlayan ve mide bulantısı olarak devam eden semptomlar, kanlı ishalin olması ile gıda zehirlenmesinin ortaya çıktığını gösterir. Kişi ishal olduğu için, vücudunda sıvı kaybının oluşması meydana gelir.

Vücudun sıvı kaybetmesi ise kişide halsizlik yapar. Bu gibi belirtiler haricinde de kendini belli eden gıda zehirlenmesi, kişinin yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Bu gibi belirtilerin durumunda en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne gidilmesi yapılması gereken elzem durumdur.

 

Gıda zehirlenmesinin diğer belirtileri

 • Karnın içine kramp girer.
 • Kişide baş ağrısı meydana gelir.
 • Gözlerin cisimleri çift görme durumu ortaya çıkar.
 • Ağız kuruluğu olur.
 • Mide bulantısının ve kusmanın etkisi ile de yüksek ateş ortaya çıkar.
 • Gözlerin bulanıklaşması meydana gelir.

Her gıda zehirlenmesi yaşayan kişilerde bu belirtilerin hepsi meydana gelmez. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren gıda zehirlenmesi belirtileri, kişinin bünyesinin ne kadar güçlü olup olmadığı ile kendisini gösterir.

Eğer kişi tam olarak pişmemiş çiğ eti yerse veya süt ürünleri ile yapılmış olan bozuk tatlıları tüketirse de gıda zehirlenmesi yaşar. Bu gıdaların oluşturmuş olduğu belirtiler de iştah kaybı gibi kişide farklılıklar gösterebilir.

 

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda zehirlenmesi tedavisi hastalığın tüm belirtilerinin ortaya çıkması ile müdahale edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Her mide bulantısı ve karın ağrısı gıda zehirlenmesi olmayacağı için, gıda zehirlenmesi tanısı nasıl konulur özellikle belirtilerin net olarak kendini göstermesi ile meydana gelir. Eğer kişide gıda zehirlenmesine neden olan belirtilerin hepsi ortaya çıkmamışsa ve kişi bu hastalığı hafif şekilde yaşıyorsa, bir kaç gün içerisinde hastalık kendiliğinden geçecektir.

Geçmesini ise kişinin midesindeki bozuk gıdaları kusması kolaylaştıracaktır. Eğer kişinin yaşamış olduğu gıda zehirlenmesi vakası bir kaç gün içerisinde kusma ile de geçmemişse, uzun bir tedavi süreci ile kişi hastaneye mutlaka gitmelidir. Gıda zehirlenmesinin genellikle tedavisi için kişiler, hafif dahi olsa hastaneye giderler ve mideleri önce yıkanır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların veya yaşlı olan kişilerin yaşamış oldukları gıda zehirlenmesi durumunda ise, uzman hekimin uygulayacağı bazı tedavi yöntemleri nedeni ile bu kişiler hastanede kalırlar.

Kendilerine damar yolundan gerekli olan serum ve benzeri ilaçlar verilir. Gıda zehirlenmesi yaşayan bir kişi ister hafif olarak, ister de ağır olarak bu rahatsızlığı yaşasın, tedavinin erken olması her zaman için önemlidir. Tedaviye erken başlanan gıda zehirlenmeleri kişinin hızlı bir şekilde iyileşmesini ve normal hayatına dönerek, istediği şekilde beslenmesini sağlar. Erken tedavi edilmeyen ve tedaviye geç başlanması durumunda ise, hem tedavinin süresi uzar hem de bu durum kişinin hayatını olumsuz şekilde etkiler.

Aynı zamanda başka hastalıkların da ortaya çıkmasına yol açabilir. Gıda zehirlenmesine en sık neden olan bakterilerin tedavisi antibiyotik ile olur. Fakat bozulmuş olan gıdalara virüslerin bulaşması ve gıda zehirlenmesinin ortaya çıkması, antibiyotik tedavisi harici başka tedavi yollarının da yapılmasına neden olur ve antibiyotik sadece yeterli olmaz.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Geçer?

Gıda zehirlenmesi geçmesi bakterilere bağlı olarak gerçekleşirse ilaç tedavisi ile geçer. Eğer bakteriler dolayısı ile değil ve tehlikeli virüslerin neden olması ile ortaya çıkarsa, tıbbi müdahale gerekir. Tıbbı müdahale yetişkin, çocuk ve yaşlı olarak ayrılır. Yaşlılar ve çocukların vücut dirençleri daha güçsüz olduğu için, tedavi süresi tıbbi yollar ile uzar ve bir kaç gün hastanede yatması gerekir.

Yetişkin ve bağışıklığı kuvvetli olan kişilerin yaşamış oldukları gıda zehirlenmesi hastaneye gerek kalmadan ilaç yolu ile tedavi edilir ve geçer. Hastaneye yatmaya gerek kalmadan bir kaç gün süre içerisinde geçen gıda zehirlenmesi durumunda kişinin yediği yiyecekler ve içtiği sıvıların önemi, iyileşme safhasını daha da hızlandıracaktır.

Bu yüzden hızlı iyileşmek isteyen kişilerin bol sıvı tüketmeleri ve yağsız yiyecekler yemeleri son derece önemlidir. Özellikle kusma ve ishal dolayısı ile kaybedilen sıvının vücuda geri alınabilmesi için, daha fazla su tüketimi yapmak gerekir ve bu kişinin iyileşmesini hızlandırır. Eğer kusma eğilimi olan bulantı yaşanırsa, bulantıyı önlemek ve kusmamak için ilaç alınmalıdır.

Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Gıda zehirlenmesine iyi gelecek olan besinleri tüketmeden önce, gerekli olan uzman hekim tarafından yardım alınmalıdır. Evde kendi başına bir kişinin gıda zehirlenmesini, sadece yiyeceği ve içeceği gıdalar ile tedavi etmesi mümkün değildir. Gerekli sağlık kuruluşundan yardım aldıktan sonra, yiyeceğiniz bazı gıdalar ise gıda zehirlenmesine iyi gelecek ve sizlerin daha hızlı bir şekilde iyi olmanızı sağlayacaktır.

 

Gıda zehirlenmesine iyi gelen ve hızlı bir iyileşme safhası için tüketilmesi gerekenler

 • Potasyum deposu olan muz, gıda zehirlenmesi durumunda yaşamış olduğunuz bulantı ve kusma gibi durumların önüne geçecektir. Muz mide bulantısına iyi gelecek ve sık bir şekilde kusmayı önleyecektir.
 • Eğer gıda zehirlenmesi bakteri sonucunda ortaya çıkmışsa, yiyeceğiniz yoğurt ise içerisindeki antibakteriyel özelliği sayesinde, zehirlenmeye sebebiyet veren bakterilere karşı savaşacak ve iyileşmenize yardımcı olacaktır.
 • Gıda zehirlenmesinde yaşayacağınız karın ağrısı gibi şikayetlerinizi de, çemen tohumu ile sonlandırabilirsiniz.
 • Çemen tohumunu sade başına yemek yerine, yoğurtun ve özellikle ev yoğurdunun içerisine, bir çay kaşığı koyarak tüketmeniz, hem bulantısının kesilmesine hem de kusmanıza iyi gelecektir.
 • Mideyi rahatlama özelliğine sahip olan bal ise, gıda zehirlenmesi sonrası yaşayacağınız bulantı ve kusmaların önüne geçecektir. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise, tüketeceğiniz balın sahte olmaması ve gerçek bal olmasıdır.
 • Sarımsak gibi doğal antibiyotik özelliği taşıyan gıda da, bakteri nedeni ile yaşanan gıda zehirlenmelerinin iyileşmesine yardımcı olacak ve bakteriler ile savaşacaktır. Sarımsağı tüketmeniz ise yemeklerin içerisine değil, bir bardak suyun içerisine ezdiğiniz sarımsakları koyduktan sonra kaynatıp ve daha sonra içmeniz şeklinde olmalıdır.
 • Karın ağrısını dindirme özelliği olan ve antibakteriyel özelliği sahip fesleğen, gıda zehirlenmesine iyi gelir. Tüketimi ise, içerisine bal koyup kaynatarak olmalıdır.
 • Gıda zehirlenmesi sırasında vücudunuzda oluşan bakteriler ile savaşma özelliğine sahip olan limon ise, beslenmeniz de ön planda tutmanız gereken meyvedir. Limonu sıkıp içerisine şeker koyarak bu ürünü tüketebilirsiniz.
 • Zencefil ise yaşanan gıda zehirlenmesinde önemli bir yere sahip olan gıdadır. Hem bulantı ve kusmayı önleme özelliği, hem de karın içerisine giren krampları gidermesi sebebi ile, mutlaka tüketilmesi gereken bir üründür. Akşamları zencefili çay olarak tüketmeniz, en uygun bir beslenme yöntemi olacaktır.

Gıda zehirlenmesine fayda sağlayan ve sizlerin daha kısa sürede iyileşerek normal yaşantınıza geri dönmenizi sağlayan bu ürünler, tam bir şifa deposudur ve mutlaka beslenmeniz de uygulamanız gereken yiyeceklerdir.

Gıda Zehirlenmesi İlk Yardım

Gıda zehirlenmesi durumunda ilk yardım oldukça önemlidir. Özellikle gıda zehirlenmesi yaşayan kişinin ne yapması gerektiğini bilmesi son derece önemlidir. Eğer kendisi bilmiyor ve yanında başka bir kişi bulunuyorsa, ilk yardım olarak yapılacak olan şeyler, gıda zehirlenmesi yaşayan kişiye fayda sağlayacaktır. Gıda zehirlenmesi durumunda ilk yapılması gereken ilk yardım ise 112 acil servisi aramaktadır.

Acil servisi aradığınızda gıda zehirlenmesi yaşayan kişinin bilinç kaybının ne durumda olduğuna bakılması gereklidir. Eğer bilinç kaybı yerinde ise, acil servisin gelmesi beklenmelidir. Eğer kişinin bilinç kaybı yerinde değilse, ambulans gelene kadar kişi yan yatırılmalı ve bu şekilde bekletilmelidir. Çoğu kişinin yanlış bildiği bir durum vardır. Bu ise kişinin hemen kusmasının sağlanmasıdır.

Gıda zehirlemesi yaşayan bir kişinin kusturulması iyi değildir. Eğer gıda değil de yakıcı bir cisim içen kişinin yaşamış olduğu zehirlenme durumunda, kendisinin kusturulması yakıcı olan maddenin yemek borusuna daha fazla zarar vermesine neden olacaktır. Bu yüzden gıda dışı zehirlenmelerde kesinlikle kusturulmamalıdır. Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilere de aynı şekilde ilk yardım uygulaması yapılmalı ve sağlık görevlilerinin gelmesi beklenmelidir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR